Šumska pedagogija: kako razumjeti skrivene mreže prirode

Voditelji događanja i izvođači:
Željko Zgrablić, Irena Kiss sa studenticama FOOZ-a, Željka Kondić Dabo, Luka Jovanov, Žuža Gotesman i Robert Perić s učenicima ŠTUT-a

Datum i vrijeme:
četvrtak 8.5.2025., 8:00 - 0:00

Mjesto održavanja:
RCK KLIK Pula, Ruže Petrović 15, Pula

Vrsta događanja:
radionica

Publika:
7. i 8. razred osnovne škole, srednja škola

Detalji

Kako biti s prirodom, s njom se povezati i o prirodi govoriti dočarat će predavač dr. sc. Željko Zgrablić. Učenici Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, 3.g razred i sudionici umjetničke radionice Literarna kavana svojim će likovnim uradcima i slatkim kreacijama interpretirati zadivljujući svijet gljiva. Ove mikrosvjetove, skrivene pod površinom tla, prikazat će kroz umijeće slastičarstva i kreativnog oblikovanja istražujući način na koji micelijske mreže povezuju prirodu, stvarajući ravnotežu i život u šumama. Studentice Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Mila Andrić, Chatrin Dekleva, Anika Mikulić i Klara Srdelić, primjenjujući principe šumske pedagogije, razumijevanja prirode i mreža života, ukazat će na važnost prirode i ekoloških sustava, interaktivno pojašnjavajući pčelarske mreže (povezujući organizaciju pčelinje zajednice i obrazovno-socijalne mreže o učenju i odgoju), lanac predatora i plijena (provodeći interaktivnu radionicu o funkcioniranju lanca ishrane), kruženje vode u prirodi (pojašnjavajući kako vodni resursi utječu na očuvanje okoliša, održivi razvoj, ali i razvoj turizma) te neuronske mreže (potičući procesuiranje osjetilnih informacija i stvaranje mreža prepoznavanja).
Voljeti prirodu i razumjeti njezine tajne ključno je za izgradnju bolje i održivije budućnosti, a to možemo postići samo dubljim povezivanjem s mrežama života.

Biografije voditelja:

Dr. sc. Željko Zgrablić poslijedoktorand je na Hrvatskom šumarskom institutu, gdje se specijalizirao u područjima bioraznolikosti i ekologije gljiva. Njegovo istraživanje obuhvaća širok spektar tema, uključujući studije šumskih mikoriznih sustava, koji su ključni za zdravlje i održivost šuma, te ulogu šumskih proizvoda u ekološkim i gospodarskim sustavima. U okviru svojih znanstvenih i praktičnih istraživanja, dr. Zgrablić aktivno sudjeluje u projektima ruralnog razvoja, posebno onima koji promoviraju održivo korištenje šumskih resursa i očuvanje ekološke ravnoteže.

Kratak životopis ostalih voditelja:
Željka Kondić Dabo, stručna suradnica knjižničarka, voditeljica umjetničke radionice.
doc. dr. sc Irena Kiss, izvrsni prof. savjetnik
Žuža Gotesman, stručna suradnica pedagoginja
Luka Jovanov, voditelj ŠTUT, nastavnik ekonomske grupe predmeta
Robert Perić, strukovni učitelj mentor