Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Bioakustika, Sven Horvatić; Zoran Marčić
Datum i vrijeme:
četvrtak 25.4.2024., 13:00 - 14:00
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
radionica
Publika:
2., 3. i 4. razred srednje škole
Lokacija (prostorija):
Velika dvorana
Detalji
Radionica će prikazati zanimljivo područje bioakustike u kojoj ćemo sudionicima prvo kratkim uvodom pokazati današnje mogućnosti istraživanja poput ponašanja zvuka u vodi, osnove sluha kod riba, osnove mogućnosti produkcije zvuka te važnost i primjenu bioakustičkih istraživanja. Kasnije, interaktivno ćemo prikazati kako detekcija zvuka životinja u vodi nije uvijek u granicama ljudskog sluha, niti se uvijek radi istim vokalnim organima te prikazati analizu glasanja nekih životinja koje su izvan našeg slušnog raspona. Rezultate ćemo razmatrati u evolucijskom kontekstu i pokazati da se filogenetska stabla mogu konstruirati i analizom bioakustičnih fonograma koja se dobro preklapa s molekularnim filogenijama nekih genskih markera.
Biografija:
Sven Horvatić
Fokus znanstvenog rada dr. sc. Svena Horvatića je bioakustika, filogenija i ekologija slatkovodnih riba. Koautor je 21 znanstvenog rada, a sudjelovao je na znanstvenim i stručnim skupovima sa 18 kongresnih sažetaka. Trenutno radi u Zoologijskom zavodu Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
Zoran Marčić
Fokus znanstvenog rada doc. dr. sc. Zorana Marčića je taksonomija i ekologija hrvatske slatkovodne ihtiofaune s naglaskom na endemske vrste. Koautor je 54 znanstvena rada, 2 knjige, 2 poglavlja u knjizi te 92 kongresna sažetka. Trenutno radi u Zoologijskom zavodu Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.