Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Kemija novca, Tomislav Portada

Datum i vrijeme:
četvrtak 25.4.2024., 19:00 - 20:00

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
Predavanje

Publika:
2., 3. i 4. razred srednje škole

Lokacija (prostorija):
Mala dvorana

Detalji

Nedavni prelazak s kuna na eure potaknuo nas je da više nego prije čitamo, razmišljamo i razgovaramo o kovanicama i novčanicama. O izgledu i varijacijama izgleda, o različitim izdanjima, nakladama i očuvanosti pojedinih primjeraka novca već je dosta toga rečeno. U ovom ćemo predavanju novac sagledati iz kemijske perspektive. Čut ćemo nešto o materijalima od kojih je načinjen novac, njihovim svojstvima i razlozima njihova odabira, o krivotvorinama i o prepoznavanju krivotvorina. Kako automati za kavu prepoznaju pojedine kovanice? Je li istina da novčanice i kovanice imaju svoj karakterističan miris, i ako takav miris stvarno postoji, odakle potječe i što je po kemijskom sastavu, samo su neka od pitanja na koja ćemo pokušati odgovoriti u ovom predavanju.

Biografija:

Tomislav Portada

Prof. Tomislav Portada je kemičar zaposlen na Institutu Ruđer Bošković. Školovao se na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je 1998. diplomirao, a 2004. doktorirao kemiju. Bavi se znanstvenim istraživanjima u području sintetske organske kemije, stručnim aktivnostima u području hrvatskoga kemijskog nazivlja, nastavom kemije na više kolegija na Sveučilištima u Zagrebu i Rijeci, radom s darovitim učenicima i studentima te popularizacijom znanosti. Pokretač je i voditelj edukativno-popularizacijskog projekta 'Kemijsko-inženjerske radionice HDKI-ja'. Dobitnik je državne „Nagrade Ivan Filipović“ za znanstveni i stručni rad u 2019. godini, i Državne nagrade za popularizaciju i promidžbu znanosti u 2021. godini.