Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Što se dogodi kad zagrijemo umjetnu inteligenciju?, Davor Horvatić
Datum i vrijeme:
četvrtak 25.4.2024., 16:00 - 16:45
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
Predavanje
Publika:
7. i 8. razred osnovne škole i srednja škola
Lokacija (prostorija):
Mala dvorana
Detalji
U predavanju razmatramo što se dogodi kada se fizičar dohvati umjetne inteligencije. ChatGPT je veliki jezični model koji je treniran na ogromnom skupu podataka kako bi naučio razumijevati i generirati ljudski jezik. Generativna umjetna inteligencija temelji se na ideji da se računalni programi mogu naučiti generirati novi sadržaj, poput teksta, slika i zvuka, koji su slični onima koje bi stvorio čovjek. ChatGPT i druge generativne AI tehnologije imaju potencijal za mnoge primjene, uključujući pomoć u stvaranju novih umjetničkih djela, pisanju članaka, pomoć u dijagnostici bolesti i razvoju novih lijekova. Međutim, postoje i brojni izazovi i rizici koji se moraju uzeti u obzir, uključujući pitanja etike, sigurnosti i transparentnosti u korištenju ovih tehnologija. U ovom predavanju pogledat ćemo koliki je to izazov i koliko su ti modeli promijenili ljudsku civilizaciju.
Biografija:
Davor Horvatić
Davor Horvatić je redoviti profesor na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Njegova istraživanja usmjerena su na fiziku elementarnih čestica, kao i na fiziku kompleksnih sustava, analizu vremenskih nizova i razvoj novih AI modela. Objavio je preko pedeset znanstvenih radova koji su citirani više od dvije tisuće puta. Aktivno se bavi popularizacijom znanosti više od dvadeset godina. Održao je više od tri stotine popularnih predavanja i snimio desetke radijskih i televizijskih emisija. Kao suautor osnovnoškolskih udžbenika iz fizike za sedmi i osmi razred, ima angažman u podizanju svijesti o važnosti znanosti i njenim utjecajem na svakodnevni život. Zadnjih desetak godina aktivno surađuje s Akademijom likovnih umjetnosti i sudjeluje u terenskim radionicama približavajući koncepte moderne fizike umjetnicima. Zajedno s Mirjanom Vodopijom dobitnik je nagrade publike Trijenala hrvatskog kiparstva.