Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Evolucija i mozak, Pavel Marković

Datum i vrijeme:
srijeda 24.4.2024., 13:00 - 14:00

Mjesto održavanja:
Knjižnica Gajnice, Meksička 6

Vrsta događanja:
Predavanje

Publika:
predškolski uzrast, osnovna škola, srednja škola i djeca s posebnim potrebama

Detalji

U ovom predavanju zavirit ćemo u svijet neuroznanosti, otkriti što se to događa u vašoj glavi, kako mozak zapravo izgleda, kako funkcionira i kako se mijenjao kroz vrijeme te koliko mobiteli, računala i nova tehnologija utječu na razvoj mozga. Proći ćemo ukratko makro i mikroanatomiju živčanog sustava, osnovne funkcije svakog dijela te usporediti ljudski mozak sa mozgom životinja i saznati zašto su ljudi najinteligentnija vrsta na Zemlji. Na kraju ćemo kroz nekoliko mitova, zanimljivosti i igara pokazati kako naš mozak uči i pamti i testirati koliko su dobri vaše pamćenje i pažnja, a zatim i kako pomoći mozgu da bolje funkcionira te kako ga zaštititi.

Biografija:

Pavel Marković, rođen sam 1.11.1999. i trenutno sam student šeste godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Prije upisa medicine završio sam XV. Gimnaziju i OŠ Ivana Cankara. Tijekom druge godine studija bio sam demonstrator na katedri za anatomiju, a posljednje dvije godine demonstrator sam na katedri „temelji neuroznanosti“. Od 2020. godine dio sam vodstva studentske sekcije za neuroznanost koja mi je omogućila da se lakše uključim u svijet znanosti i u brojne zanimljive znanstvene projekte. Iste godine ušao sam u organizacijski tim Brainhack Zagreb u kojem sam kroz 3 godine zajedno sa svojim kolegama pokušao potaknuti znanstvene projekte i suradnje među mladim istraživačima. Sredinom treće godine studija počeo sam raditi u laboratoriju za molekularnu neurofarmakologiju pod mentorstvom Jana Homolaka gdje sam se uključio u istraživanje neurodegenerativnih bolesti na životinjskim modelima Parkinsonove i Alzheimerove bolesti te povezanosti probavnog sustava i mozga na čemu radim i sada. Tijekom godina studija sudjelovao sam u brojnim događajima i kongresima kao organizator, predavač, izlagač ili voditelj radionica među kojima su i radionice na temu interventne neuroradiologije na kongresu CROSS koji se održava svake godine na medicinskom fakultetu. 2022. godine sudjelovao sam u projektu „FeTA“ na kojem sam pomagao u segmentaciji MRI slika fetalnih mozgova, a iste godine na kongresu Hrvatskog društva farmakologa osvojio sam 3. mjesto na izlaganju znanstvenih radova, također, dobio sam rektorovu nagradu za projekt „Studentski zdravi dani“. 2023. godine nagrađen sam ponovno rektorovom nagradom za organiziranje kongresa „Brain-gut axis conference“. Tijekom studija bio sam jedan od STEM stipendista, a trenutno imam stipendiju Grada Zagreba za izvrsnost. Osim fakultetskih postignuća imao sam ih i nekoliko iz sporta, kao dio hrvatske reprezentacije u hokeju na travi s kojom sam na Europskom prvenstvu 2019. godine osvojio prvo, a 2023. drugo mjesto.