Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Colorina: Poison Ivy & William Henry Perkin – prirodna vs. sintetska bojila, Iva Brlek, Luka Savić
Datum i vrijeme:
srijeda 24.4.2024., 13:00 - 14:00
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
radionica
Publika:
predškolski uzrast, osnovna škola, srednja škola i djeca s posebnim potrebama
Lokacija (prostorija):
Velika dvorana
Detalji
Iva Brlek i Luka Savić će kroz radionicu „Colorina: Poison Ivy & William Henry Perkin – prirodna vs. sintetska bojila“ prikazati povijest i svojstva prirodnih i sintetskih bojila. Posjetitelji će kroz interakciju dvaju živopisnih likova saznati sve o samom početku korištenja prirodnih bojila, njihovom stagniraju zbog izuma prvog sintetskog bojila Mauvein (koje je slučajno otkrio znanstvenik William Henry Perkin 1856. godine) te o ponovnom povratku prirodnih bojila u današnje vrijeme. Poison Ivy predstavlja znanstvenicu koja se bavi istraživanjem i zagovaranjem upotrebe prirodnih bojila za tekstil. U razgovoru s Williamom Henryjem Perkinom, ona se zalaže za prirodne metode bojadisanja, argumentirajući prednosti prirodnih bojila u smislu ekologije, održivosti i sigurnosti. S druge strane, Perkin zagovara sintetska bojila, ističući njihovu efikasnost, postojanost boje i ekonomske prednosti. Ovaj dijalog izmišljenih likova stvara platformu za raspravu o važnim temama poput utjecaja industrije bojila na okoliš, zdravlje i ekonomiju, naglašavajući kontrast između korištenja sintetskih i prirodnih bojila. Koja bojila su bolja, kako se dobivaju, koja su ekološki prihvatljivija i još mnogo zanimljivih činjenica saznat ćete na radionici.
Biografija:
Dr. sc. Iva Brlek i Luka Savić, mag . ing. techn. text. su članovi Hrvatske udruge za boje. Asistenti su na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu te aktivno sudjeluju u znanstveno-istraživačkom radu iz područja tekstilne kemije i ekologije te u području materijala, vlakna i ispitivanja tekstila. Iva Brlek radi u Zavodu za tekstilnu kemiju i ekologiju, a Luka Savić u Zavodu za materijale, vlakna i ispitivanje tekstila. Znanstvenici u svom radu ističu prioritet interdisciplinarnih suradnji te primjene ekološki povoljnih i ekonomski prihvatljivih sredstava i procesa.