Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Novi ambalažni materijali – polietilen niske gustoće / hematit, Ana Peršić
Datum i vrijeme:
utorak 23.4.2024., 10:00 - 11:00
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
Predavanje
Publika:
7. i 8. razred osnovne škole i srednja škola
Lokacija (prostorija):
Mala dvorana
Detalji
U današnje se vrijeme provode intenzivna istraživanja s ciljem razvoja materijala koji će imati poboljšana svojstva u odnosu na postojeće. Ovo predavanje pruža uvid u svojstva kompozitnih materijala pripremljenih od polietilena niske gustoće (LDPE) i hematita. LDPE je poznati ambalažni materijal, a željezov oksid hematit ima svojstva netoksičnosti, toplinske stabilnosti i apsorpcije ultraljubičastog (UV) zračenja. Kompoziti LDPE/hematit pripremljeni su s različitim oblicima, veličinama i udjelima čestica hematita. Rezultati pokazuju da navedeni polimerni kompoziti imaju unaprijeđena toplinska, mehanička, barijerna i UV-blokirajuća svojstva. Te ih karakteristike čine obećavajućim materijalima za izradu ambalaže koja će zapakiranom proizvodu pružiti bolju zaštitu i produljiti mu trajnost.
Biografija:
Ana Peršić
Ana Peršić diplomirala je 2014. godine na Sveučilištu u Zagrebu, Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) u području ekoinženjerstva. Od 2017. godine, radi kao asistent u nastavi na FKIT-u, u Zavodu za polimerno inženjerstvo i organsku kemijsku tehnologiju. Njezin istraživački rad obuhvaća područje polimernih materijala, prvenstveno polimernih kompozita što je i tema njezinog doktorskog rada. U njemu se bavi razvojem novih ambalažnih materijala, tj. pripremom polimernih kompozita sa željezovim oksidom hematitom te ispitivanjem njihovih svojstava i određivanjem moguće primjene. Kao koautor objavila je sedam znanstvenih radova i tri rada u zbornicima skupova, a sudjelovala je u radu trinaest znanstvenih i stručnih skupova.