Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Robotske svemirske letjelice, Ante Radonić
Datum i vrijeme:
ponedjeljak 22.4.2024., 18:00 - 19:00
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
Predavanje
Publika:
5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole i srednja škola
Lokacija (prostorija):
Mala dvorana
Detalji
Ovom prilikom bit će riječi o ulozi bespilotnih svemirskih letjelica u istraživanju drugih nebeskih tijela. Posebno ćemo se osvrnuti na nedavna lansiranja letjelica na Mjesec. Pričat ćemo i o međuplanetarnim misijama i o raznim načinima spuštanja na druge planete. Pažnju ćemo posvetiti i sada aktualnim letjelicama.
Biografija:
Ante Radonić
Ante Radonić preko 40 godina radio je u Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“ u Zagrebu na radnom mjestu voditelja planetarija sa odjelom astronautike. Bavi se popularizacijom astronomije, astronautike i raketne tehnike. Održava aktualna javna tematska predavanja za građanstvo. Dosad je održao preko 800 javnih predavanja u više od trideset gradova širom Hrvatske. Objavio je preko 300 populano-znanstvenih članaka u časopisima i tjednicima. Najviše je pisao za časopis zagrebačke zvjezdarnice „Čovjek i svemir“ (od 1970.) te za časopis „Priroda“ Hrvatskog prirodoslovnog društva. Stalni je stručni suradnik tjedne emisije „Andromeda“, posvećene istraživanju svemira, na Drugom programu Hrvatskog radija utorkom od 20:00 do 22:00 sata (već 28 godina, od 1996.). Česti je gost u emisijama na radiju i televiziji gdje komentira događaje i dostignuća u svemirskoj tehnologiji i istraživanju svemira. Dobitnik je nagrade za životno djlo Hrvatske zajednice tehničke kuklture (2014.). Zbog duge aktivnosti na polju popularizacije, po njemu je 2022. godine, na prijedlog prof. Željka Ivezića, nazvan asteroid „176981 Anteradonic“, kojeg su otkrili astronomi projekta „Sloan Digital Sky“ 2002. godine.