Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Kvaliteta zraka i mikroklima u špiljama, Najla Baković

Datum i vrijeme:
ponedjeljak 22.4.2024., 15:00 - 17:00

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
radionica

Publika:
5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, srednja škola i djeca s posebnim potrebama

Lokacija (prostorija):
Velika dvorana

Detalji

Špilje i jame vrlo su vrijedni prirodni fenomeni. Osim prelijepih siga i često velikih podzemnih prostora, u špiljama se razvio i jedinstven podzemni ekosustav. Kako bi se ovaj ekosustav očuvao važno je očuvati specifičan sastav plinova u špiljama kao i posebne mikroklimatske uvjete. Sudionici radionice imat će priliku vidjeti instrumente koje koristimo pri istraživanju i praćenju stanja u špiljama kao što su ručni instrumenti za mjerenje sastava zraka (CO, CO2, O2, H2O) te poslušati kako zvuče njihovi alarmi. Imat će priliku vidjeti kako izgledaju trajni snimači podataka, vidjeti razliku između rezultata pojedinačnih i kontinuiranih mjerenja te saznati koje metode koristimo pri analizi podatka (deskriptivna statistika, metode umjetne inteligencije).

Biografija:

Najla Baković

Najla Baković magistrirala je znanosti o okolišu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i studentica je doktorskog studija Karstologije na Univerzi u Novoj Gorici (Slovenija). Radi kao voditeljica Laboratorija za floru, faunu i staništa u tvrtki Dvokut-ecro d.o.o. Bavi se projektima procjene utjecaja na okoliš i prirodu, projektima sanacije, različitim biološkim istraživanjima, praćenjem stanja okoliša itd. Osobita ljubav su joj istraživanja špilja, podzemnih staništa te njihova zaštita. Više o njenom istraživačkom radu pogledajte na linku: https://www.researchgate.net/profile/Najla-Bakovic