Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Kako izmjeriti količinu informacije, Dario Bojanjac
Datum i vrijeme:
petak 28.4.2023., 15:30 - 16:00
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
Predavanje
Publika:
7.i 8.razred osnovne škole, 1.razred srednje škole, 2.,3. i 4.razred srednje škole
Lokacija (prostorija):
Mala dvorana
Detalji
Ako vam netko kaže da kombinacija brojeva 4, 7, 14, 18, 23, 27 i 32 neće biti izvučena na lotu 7/35 jasno je da vam zapravo nije rekao ništa. S druge strane ako vam ta ista osoba kaže da će kombinacija brojeva 4, 7, 14, 18, 23, 27 i 32 biti izvučena rekao vam je puno više, osim što vam uljepšao život dobitkom. Pitanje je zašto je to tako. U predavanju ćemo pokušati objasniti koja je suštinska razlika između te dvije situacije, osim razlike u količini novaca koju ćete poslije izvlačenja imati na svom računu. Upravo na razlici ova dva primjera Claude Shannon je izgradio intuiciju o tome kako mjeriti količinu informacije čime je pokrenuo digitalnu revoluciju.
Biografija:
Dario Bojanjac rođen je 1986. godine u Zagrebu gdje je diplomirao i doktorirao iz područja elektrotehnike te završio prijediplomski studij matematike. Zaposlen je na FER-u kao asistent (od 2009. godine), viši asistent (od 2015. godine), docent (od 2019. godine) te izvanredni profesor (od 2022. godine). Dobitnik je prestižne stipendije Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Scholars and Artists za akademsku godinu 2016./2017. koju je proveo na École Polytechnique Fédérale de Lausanne u Švicarskoj. Član je Galileo i EGNOS EU svemirskog odbora i Referentne skupine za Svemirski program Unije. Dobitnik je nagrade Roberto Giannini za izvrsnost u nastavi i radu sa studentima. Intenzivno surađuje i s drugim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu kao što su Akademija likovnih umjetnosti kao predavač na ljetnim školama ALU-a i s Filozofskim fakultetom u Zagrebu na izradi studijskog programa Primijenjena kognitivna znanost. Pokretač je prvog fakultetskog podcasta u Hrvatskoj, Podkista.
https://www.fer.unizg.hr/zkist/djelatnici/dario_bojanjac