Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Klimatski ekstremi na Velebitu - što nas čeka u budućnosti?, Dalibor Paar

Datum i vrijeme:
četvrtak 27.4.2023., 17:30 - 18:00

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
Predavanje

Publika:
5.i 6.razred osnovne škole, 7.i 8.razred osnovne škole, 1.razred srednje škole, 2.,3. i 4.razred srednje škole

Lokacija (prostorija):
Mala dvorana

Detalji

Klimatski ekstremi bitan su i često nepredvidljiv dio klimatskih promjena. Pri tome je važno pitanje što se dešava na lokalnoj razini i dolazi li do promjena koje su bitne za ljude i za ekosustave. Velebit je naša najdulja planina koja je značajna po svojoj bioraznolikosti, georaznolikosti i klimi. U ovom predavanju posjetiti ćemo neke vrlo specifične lokacije na Velebitu na kojima se i tijekom ljeta istraživači mogu još uvijek rashladiti na snijegu i ledu, a zimi biti izložen temperaturama ispod -20 Celzijevih stupnjeva.  Što znamo o klimatskim promjenama na Velebitu u prošlosti i što nas čeka u budućnosti u Hrvatskoj?

Biografija:

Dr.sc. Dalibor Paar, docent na Fizičkom odsjeku PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, doktorirao je na području fizike čvrstog stanja – mikrovalna spektroskopija supravodiča, a specijalizirao na NMR i NQR istraživanjima materijala u čvrstom stanju.  Novije područje njegovih istraživanja je fizika okoliša i multidisciplinarna istraživanja u kršu s naglaskom na fizikalne procese u špiljama i jamama kao kompleksnim sustavima. Sudjelovao je u nizu speleoloških istraživanja s posebnim naglaskom na duboke špilje i jame kao prirodne prozore u unutrašnjost Zemlje kroz koje je moguće proučavati fizikalna, geološka, hidrološka, kemijska  i druga svojstva i procese. Inicijator je projekata iz područja popularizacije znanosti.