Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Matematika i umjetnost, Bernardica Bakula i Mina Ruljančić
Datum i vrijeme:
ponedjeljak 24.4.2023., 17:30 - 18:30
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
Prezentacija
Publika:
5. i 6. razred osnovne škole, 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole, 2., 3. i 4. razred srednje škole
Lokacija (prostorija):
Velika dvorana
Detalji
Učenice su dobile zadatak naći povezanost matematike i umjetnosti općenito.
Matematika i umjetnost - u najosnovnijoj povezanosti je perspertiva. Na primjer žablja, ptičja i nedogled. Udaljavanjem od promatrača likovi se smanjuju razmjerno udaljenosti i svi nestaju u jednoj točki. Naš poznati akademik i matematičar Vladimir Devide je rekao:“ Matematika ne leži ukopana usred kontinenata egzaktnih znanosti; ona je na njegovim obalama, uz ocean umjetnosti”.
Biografija:
Bernardica Bakula
Prof. matematike i fizike. Nakon gimnazije, u Zagrebu je diplomirala nastavnički smjer matematike i fizike i radi kao profesorica tih predmeta u Školi za primalje u Zagrebu. Autorica je četiri udžbenika iz matematike i recenzentica petnaestak drugih udžbenika. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća nastavnika matematike medicinskih i srodnih škola u gradu Zagrebu. Također se bavi zvukoterapijom gongovima i ostalim drevnim instrumentima. Za zvukoterapeuta se školovala, osim u Hrvatskoj i Sloveniji, u Poljskoj, Rumuniji, Portugalu, Italiji , Austriji, Španjolskoj i Americi. Sudjelovala u brojnim radionicama i koncertima širom svijeta, te u tri karavane mira kroz Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. O zvuku i povijesti zvukoterapije održala petnaestak predavanja na različitim seminarima i u hrvatskim školama i knjižnicama.
Mina Ruljančić
Prof. Završila je Školu primjenjene umjetnosti odsjek slikarstva,te na Akademini likovnih umjetnosti pedagoški odsjek ,radila u Muzeju Mimara u likovnoj radionici ,a već dugi niz godina radi u Školi za primalje.(.Učenički dom)..kao odgajatelj te vodi likonu grupu s kojom uspješno sudjeluje na brojnim domskim izložbama.