Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Ruka je najuniverzalniji alat, Igor Čatić

Datum i vrijeme:
ponedjeljak 24.4.2023., 18:00 - 18:45

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
Predavanje

Publika:
opća populacija

Lokacija (prostorija):
Mala dvorana

Detalji

Bez alata, koji sredstvo djelovanja, nema zanata. Prvim hominin, „Čovjek“ iz Čada“, posjedovao je prvi i to prirodni alat, ruku sa šakom. Tek pred 3,3 milijuna godina čovjek je načinio prvi umjetni alat, kameno sječivo. Formiranje ljudskog bića snažno je povezano s razvojem ruke. Ruka je i dalje izvrstan prirodni alat koji ne služi samo za postupke praoblikovanja te ostalih postupaka pravljenja artefakata. Ona percipira prisutnost i osjeća oblik, težinu i mjesto otpora, te nosi predmete i stvari u prostoru. U nekim je aspektima ruka prirodno sredstvo djelovanja i transporta, te senzor dodira. Stoga je i danas jedinstvena, te nadilazi bilo koji umjetni alat. Ljudske ruke izrazito su važan podsustav ljudskog tijela. Dio mozga povezan s rukama je relativno veći, od ostalih dijelova tijela.

Biografija:

Prof. emeritus Igor Čatić rođen je u Zagrebu 1936. Usporedo je završio gimnaziju i alatničarski zanat 1954. Diplomirao je strojarstvo 1960. na današnjem Fakultetu strojarstva i brodogradnje, gdje je i magistrirao. Doktorirao je 1972. na „Institut für Kunstoffverarbeitung“ u Aachenu. Radio je u tvornicama MEGA i TOZ, do odlaska na FSB 1965. Za njegovu znanstvenu karijeru odlučujući su boravci u Parizu 1964. te u Aachenu 1968. i 1970-1972. Njemačke boravke ostvarene su stipendijama DAAD i Zaklade Alexander von Humboldt. Nastavničku karijeru započeo je 1972.  Od 1974. preuzeo je na FSB-u brigu o usmjerenju „Prerada polimera“, gdje je djelovao do 2006. Član je osnivač Društva za plastiku i gumu, časopisa Polimeri i  Kluba hrvatskih humboldovaca. Od 1978.  je Fellow  u Institute of Materials, Mining and Minerals. Dobitnik je dva odlikovanja i  osam nagrada. Uz onu za životno djelo, navodi se još jedna.  Godine 1998. Society of Plastics Engineers iz SAD. nagradilo kao najboljeg nastavnika te godine. Osim radova iz struke te televizijskih i radio nastupa, objavio je izvorne znanstvene radove s područja jezika i filozofije te stručne radove na području arheologije i medicine.