Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Svjedočimo li izumiranju plemenite periske?, Tatjana Bakran-Petricioli

Datum i vrijeme:
četvrtak 5.5.2022., 10:30 - 11:30

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
Predavanje

Publika:
7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole, 2., 3. i 4. razred srednje škole

Lokacija (prostorija):
Mala dvorana

Detalji

Plemenita periska (Pinna nobilis Linnaeus, 1758) endemski je školjkaš Sredozemnog mora. Dugoživući je organizam, može doživjeti preko 50 godina. Rasprostranjen je u čitavom Jadranu u plitkim priobalnim područjima, a hrani se filtriranjem sitnog planktona i bakterija iz morske vode. Zakonom je zaštićena vrsta u Hrvatskoj. Zbog masovnih pomora koji su započeli 2016. u zapadnom Sredozemlju, plemenita periska je 2019. proglašena kritično ugroženom vrstom prema IUCN. U svega pet godina, masovni pomori ove vrste u kojima je smrtnost bila i do 100 %, proširili su se po cijelom Sredozemlju. U predavanju će biti prikazano širenje pomora, uzročnici te sadašnje stanje u cijelom Sredozemlju, gdje je ostalo svega nekoliko pojedinačnih živih jedinki te par izoliranih populacija koje pomori zasad nisu zahvatili. Također će biti objašnjeno koje se akcije poduzimaju u cilju spašavanja ove ekološki važne vrste od izumiranja.

https://www.youtube.com/watch?v=llRZH9SDRwI

Biografija:

Tatjana Bakran-Petricioli od 1986. do danas radi na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, izvanredna je profesorica u Zoologijskom zavodu Biološkog odsjeka, gdje predaje kolegije povezane s biologijom i ekologijom mora. Njena znanstvena djelatnost obuhvaća istraživanje bentoskih organizama i staništa u Jadranu. Do sada je objavila ukupno 56 znanstvenih radova (većina radova je objavljena u međunarodnim časopisima s natprosječnim čimbenikom odjeka). Uz to je još objavila više stručnih i popularnih članaka, kao i stručnih knjiga. Od lipnja 2016. do listopada 2020. na PMF-u je vodila dio međunarodnog europskog projekta Horizon 2020: „Marine Ecosystem Restoration in Changing European Seas“ (MERCES). Suradnica je na dva znanstveno-istraživačka projekta Hrvatske zaklade za znanost. Od 2009. godine redovito sudjeluje na Festivalima znanosti u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu.