Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Informacijski i materijalni ekvivalenti ugljikovog dioksida?, Igor Čatić
Datum i vrijeme:
utorak 3.5.2022., 17:45 - 18:15
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
Predavanje
Publika:
opća populacija, 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole, 2., 3. i 4. razred srednje škole
Lokacija (prostorija):
Mala dvorana
Detalji
Devedesetih godina prošlog stoljeća počele su nicati brojne udruge samozvanih zaštitnika okoliša. Tijekom vremena njihov utjecaj trajno raste. Često temeljen na nepouzdanim podacima. Pri tome su se usmjeravali, izdašno financirani, u pravilu na nebitne proizvode. Poput plastičnih vrećica ili slamki i njihovu prisutnost u materijalnom otpadu. Upotrebom sintagme „materijalni otpad“ postavlja se pitanje postoji li još koja vrsta otpada? Postoji, informacijski otpad. Koja je poveznica između te dvije vrste otpada. Izabran je ekvivalent ugljikovog dioksida (CDE – carbon dioxide equivalent). Materijalni otpad rezultat je djelovanja kiber-fizičkog sustava, koji na ulazu ima masu, energiju i informaciju u obliku naredbi i podataka. Na izlazu su proizvod (masa), energija i informacija. Informacijski otpad je rezultat djelovanja energijsko-informacijskog sustava. Utjecaj tih dvaju sustava na okoliš mogu se izraziti s pomoću ekvivalenta ugljikovog dioksida. Primjer veličine CDE na okoliš prikazat će se na primjeru gledanja filma Don't Look Up (Ne gledaj gore). Europljani troše prosječno 55 do 56 grama ekvivalenta ugljikovog dioksida po satu gledanja filma. Za ovu uspješnicu potrošeno je ukupno 135 grama CDE po gledatelju. Do kraja druge trećine siječnja 2022. taj uradak ima registriranu potrošnju od 150 milijuna sati.
Biografija:
Igor Čatić
Profesor je emeritus Sveučilišta u Zagrebu. Poslije rada u Tvornici računskih strojeva i Kontaktu gdje u učio alatničarski zanat, radio je u alatničarskoj „Štanca“ kao konstruktor kalupa i strojeva. Po završetku studija strojarstva na SBF-a, radio je u tvornicama MEGA i TOZ. Na Fakultetu strojarstva i brodogradnje radio od 1965. do umirovljenja 2006. Od 1974. predavao je predmete vezane uz proizvodnju plastičnih i gumenih tvorevina u Zagrebu, Sisku, Slavonskom Brodu, Splitu i Mostaru te Ljubljani. Priznati je stručnjak na područjima jezika, filozofije, sintezologije. Osnivač je Društva za plastiku i gumu. Član je više međunarodnih društava (FIOM3, SPE, VDI). Primio je više odlikovanja i nagrada. SPE ga je 1998. izabrao za nastavnika godine. Opširnije u (http://www.sveopoduzetnistvu.com/index.php?main=clanak&id=105, tri dijela)