Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.

Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).

Pitagora, matematika, zvuk i umjetnost,
voditeljice: Bernardica Bakula, Mina Ruljančić, učenice Škole za primalje

Datum i vrijeme:
petak 14.5.2021., 13:00 - 13:45

Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18

Vrsta događanja:
Prezentacija

Publika:
7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole, 2., 3. i 4. razred srednje škole

Lokacija (prostorija):
TMNT, Stalni postav

Detalji

Čuveni grčki matematičar Pitagora bio je vegeterianac. U svoju školu primao je i žene. Starogrčki matematičar Pitagora otkrio je da određena glazba može iscijeliti čovjeka kojem je iscjeljenje potrebno. Instrumenti karakteriziraju tradicije podneblja u kojima su nastali. Vizionar svog doba shvatio je povezanost svega postojećega. Čak je „čuo“ kako planeti, kružeći oko Sunca, proizvode zvuk. Ta ideja poznata je pod nazivom. „Harmonija sfera“.

Biografije voditelja:

Bernardica Bakula

Prof. matematike i fizike. Nakon  gimnazije, u  Zagrebu je diplomirala nastavnički smjer matematike i fizike i radi kao profesorica tih predmeta u Školi za primalje u Zagrebu.  Autorica je dva udžbenika iz matematike i recenzentica nekoliko drugih udžbenika. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća nastavnika matematike medicinskih i srodnih školas u gradu Zagrebu. Također se bavi zvukoterapijom gongovima i ostalim drevnim instrumentima. Za zvukoterapeuta  se školovala, osim u Hrvatskoj i  Sloveniji, u Poljskoj, Rumuniji, Portugalu, Italiji , Austriji,  Španjolskoj i  Americi. Sudjelovala u brojnim radionicama i koncertima širom svijeta, te u tri karavane mira kroz Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. O zvuku i povijesti zvukoterapije održala devet predavanja na različitim seminarima i u hrvatskim školama i knjižnicama.

 

Mina Ruljančić

Prof. Završila je Školu primjenjene umjetnosti odsjek slikarstva,te na Akademini likovnih umjetnosti pedagoški odsjek ,radila  u Muzeju Mimara u likovnoj radionici ,a već dugi niz godina radi u Školi za primalje.(.Učenički dom)..kao odgajatelj te vodi likonu grupu s kojom uspješno sudjeluje na brojnim domskim izložbama..