Zbog prostornih ograničenja i epidemioloških mjera u Tehničkome muzeju Nikola Tesla za najave grupa, molimo, nazovite na telefon
01/4844 050; 01/4881 626,
ili pošaljite mail na: marijo.zrna@tmnt.hr.
Dopušten broj sudionika na predavanjima u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 25.
Dopušten broj sudionika na radionicama u Tehničkom muzeju Nikola Tesla zbog epidemioloških mjera je maksimalno 10 tijekom jedne radionice.
Snimke i linkovi za online predavanje i prezentacije biti će postavljeni najkasnije do 9. svibnja.
Ovisno o epidemiološkim mjerama na snazi tijekom trajanja Festivala znanosti u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla moguće je da će se sve radionice održavati na otvorenom prostoru (u dvorištu Muzeja).
Kako otkrivamo egzoplanete,
voditelj: Karlo Bermanec
Datum i vrijeme:
Mjesto održavanja:
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18
Vrsta događanja:
SNIMKA - Radionica
Publika:
5. i 6. razred osnovne škole, 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole, 2., 3. i 4. razred srednje škole
Lokacija (prostorija):
TMNT, Velika dvorana
Detalji
Opis prezentacije:
Na prezentaciji će se objasniti pojam interferencije po definiciji iz fizike, i zbrojiti više zasebnih signala. Koristeći svjetlosni detektor mobitela i Phyphox mobilnu aplikaciju, napravit će se dijagram/graf svjetline nekog izvora svjetlosti s predmetima koji zasjenjuju detektor. Navest će se i razlike u signalu, periodičnosti, što za binarne sustave zvijezda, što za planetarne sustave i razne kombinacije istih. Pomoću računalne aplikacije Nasa's eyes, pokazati će se modeli desetak najzanimljivijih planeta, odnosno planetarnih sustava pronađenih do sada tom metodom.
Cilj prezentacije:
Kroz pokaznu vježbu i zadatke, objasniti tranzitnu metodu pronalaženja planeta oko drugih zvijezda.
Dati kratki presjek najnovijih saznanja iz područja astronomije vezano za planetarne sustave oko drugih zvijezda. U svrhu širenja vidika i nalaženja kreativnih rešenja.
Zanimljivost:
Naš Sunčev sustav je čudan spram svih ostalih, samo jedna zvijezda i neuobičajen raspored planeta oko nje.
Uz svaku radionicu stručno tumačenje, razgovori sa sudionicima i diskusije.
https://www.youtube.com/watch?v=HOQqXGlBbDA
Biografija:
Karlo Bermanec
Rođen je 1984. g. u Zagrebu gdje je pohađao osnovnu školu Jure Kaštelana i Poštansku i telekomunikacijsku srednju školu, a diplomirao je elektrotehniku na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, na smjeru Radiokomunikacije i profesionalna elektronika.
Tijekom 2010. g. radio je kao profesor elektrotehničkih predmeta u srednjoj školi Sesvete, a sada je zaposlen u Hrvatskom Telekomu. Početkom akademske godine 2018. g. bio je honorarni asistent na TVZ-u za elektrotehniku.
Član je Hrvatske udruge za promicanje i zaštitu geološke baštine ProGEO-Hrvatska, i održava javna predavanja te sudjeluje u radionicama iz astronomije i geologije u sklopu "Skoka u znanost" u Sisku, Festivala znanosti u Zagrebu i na Rabu, Rapske noći istraživača i Dana asteroida. Koautor je dvije znanstveno-popularne izložbe.