Mjesto događanja:
zbog epidemioloških mjera, svi materijali (posteri, plakati, prezentacije, videozapisi) biti će postavljeni na web stranicu:
https://festivalznanostivk.wordpress.com/

Što se krije iza X zraka?

Voditelji događanja i izvođači:
Melita Barić Tominac, Dobrila Hemetek

Datum i vrijeme:
četvrtak 8.5.2025., 14:00 - 18:00

Mjesto održavanja:
Tehnička škola Ruđera Boškovića (Ul. Stanka Vraza 15, 32100, Vinkovci)

Vrsta događanja:
izložba

Publika:
"S3 - 2., 3. i 4. razred srednje škole;opća populacija S2 - 7. i 8. razred osnovne škole i 1. razred srednje škole;"

Lokacija (prostorija):
Učionica

Detalji

Kroz izložbu upoznat ćemo užu i širu javnost, što se to krije iza X zraka. Učenici će istražiti ne samo što su to X zrake ili rendgenske zrake već kako su nastale. Tko je sve sudjelovao u istraživanju X zraka. Na koji način su istraživanja provedena? Tko je bio uključen u istraživanja. Bi li Nikola Tesla dobio Nobelovu nagradu za istraživanja X zraka da mu, prema zapisima laboratorij nije izgorio. Gdje se danas koriste X zrake? Kako se od njih štitimo? I naravno sa svim zanimljivostima kojima je obilježeno otkriće X zraka.

 Dok američko govorno područje za rendgen koristi termin X-zrake, ostatak svijeta to elektromagnetsko zračenje naziva po Wilhemu Röntgenu koji je 05. 01. 1896. objavio svoje otkriće o zrakama koje prodiru kroz tkivo i otkrivaju strukturu kostiju, a o tome je posvjedočio prvom rendgenskom slikom u povijesti na kojoj je prikazana ruka njegove žene.

  Postoji niz dokaza koji potvrđuju da je zapravo Nikola Tesla prvi otkrio X-zrake. Teslino predavanje na Akademiji znanosti u New Yorku potvrđuje njegovo prvenstvo u istraživanju X-zraka, a Tesla je i poslao svoje slike stopala dobivene X-zrakama Röntgenu ubrzo nakon što je isti objavio svoje otkriće.

Röntgen je prvi čovjek na svijetu koji je dobio Nobelovu nagradu iz fizike. Rendgenske zrake, kako su kasnije nazvane, proglašene su najvećim otkrićem modernog doba, a njihova se primjena raširila u medicinskim krugovima te time zauvijek promijenila medicinsku dijagnostiku.  

Biografije voditelja:

Profesorica sam fizike i matematike  u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića Vinkovci .
Rođena sam 18.prosinca 1971. u Vinkovcima. Osnovnu školu završila sam u Nuštru, a srednjoškolsko obrazovanje u Vinkovcima, kao matematičar-informatičar u CUO „Matija Antun Reljković“  ili današnju Gimnaziju. U Osijeku na Pedagoškom  fakultetu završavam studij matematike i fizike te postižem zvanje profesorice matematike i fizike. 
Od 1998. godine radim na Tehničkoj školi kao profesorica fizike i matematike.
 U svom bogatom radnom iskustvu uvijek sam aktivna  u radu s djecom: rad u dopunskoj  i dodatnoj nastavi za učenike, koji  donosi dobre rezultate učenika kako na osnovnoj razini tako i na natjecanjima, kako školskim tako i na županijskim, pa čak i na državnoj razini, gdje sam s timom učenika, kao mentor, osvojila drugo mjesto na natječaju  Balon Stellar i to znanstvenim radom. 
Sudjelujem u radu ŽSV,  u radionicama, Proljetnoj školi fizike, Znanstvenom pikniku, od ove godine i Znanstvenom utorku u našem gradu, kao i gost prezentator na LABUS sajmu na FERIT-u. Nagrađena sam za   znanstveni rad na državnoj razni : „ Prikupljanje iona u stratosferi“, te predavanja  „Zasvirajmo valove u trigonometrijskom obliku“ i „ Zrcala u svakodnevnom životu“, koja su nastala u suradnji s kolegicama i kolegama iz matematike, kemije, geografije, u kojima je naglasak na suradnji i interdiciplinarnosti.
Voditeljica sam dva međunarodna etwinning projekta: Pancake day i World space week. U projektu Pancake day provodim financijsku pismenost učenika kao i korištenje digitalnih alata putem kojih se upoznajemo s izazovima digitalnog marketinga.
Uvijek sam spremna za napredak i uvođenje novih tehnologija u nastavu,  svih, a ne samo STEM predmeta.
Od 2010. godine posjedujem ECDL diplomu.
Član sam Državnog povjerenstva za natjecanja iz fizike od 2016. godine.
Promovirana sam u zvanje profesora savjetnika 2021. 
To predstavlja još veći izazov u radu, edukacijama i napretku.