Utjecaj društvenih mreža na društveni kapital
Voditelji događanja i izvođači:
Kristina Afrić Rakitovac
Datum i vrijeme:
četvrtak 8.5.2025., 8:30 - 9:15
Mjesto održavanja:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“, Preradovićeva 1, Pula
Vrsta događanja:
predavanje i radionica
Publika:
Opća populacija
Lokacija (prostorija):
FET
Detalji
Društveni kapital se odnosi na vrijednost društvenih mreža, normi, povjerenja i suradnje među članovima zajednice. Ključni aspekti društvenog kapitala jesu povjerenje i suradnja, slobodan protok informacija, aktivno sudjelovanje građana u lokalnim inicijativama, osjećaj pripadnosti i solidarnosti i dr. Visok društveni kapital često rezultira većom kvalitetom života, boljim upravljanjem zajedničkim resursima i sposobnošću zajednice da se nosi s krizama. S druge strane, niska razina društvenog kapitala može dovesti do fragmentacije društva, smanjenog povjerenja i slabljenja kolektivnih inicijativa.
Internetske društvene mreže imaju potencijal jačanja društvenog kapitala zajednice i mogu biti alat za stvaranje i jačanje mreža podrške, poticanje zajedničkih aktivnosti i osnaživanje povjerenja među članovima zajednice, što je ključno za razvoj društvenog kapitala.
Nakon teorijskog okvira, na predavanju će biti analizirani primjeri utjecaja internetskih društvenih mreža na društveni kapital zajednice te će sudionici biti pozvati na aktivno sudjelovanje i kritičko promišljanje potencijalnih pozitivnih i negativnih utjecaja internetskih društvenih mreža na društveni kapital i kvalitetu života u lokalnoj zajednici.
Biografije voditelja:
Kristina Afrić Rakitovac redovita je profesorica na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, Fakultetu ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković”. Nositeljica je kolegija Ekonomika razvoja, Menadžment održiva razvoja, Društveno odgovorno poslovanje, Ekonomika okoliša, Održivi turizam, Politika zaštite okoliša EU i Poslovna etika i održivost na diplomskom, magistarskom i doktorskom studiju. Sudjelovala je u četiri znanstvenoistraživačka projekta Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH: „Mjerenje blagostanja i borba protiv siromaštva – izvođenje funkcije blagostanja“, „Konkurentnost SME - formiranje klastera u hrvatskom gospodarstvu“, „Održivi turizam u Hrvatskoj: izrada akcijskog plana održivosti turizma Istre“ te “ArchaeoCulTour: Arheološki krajolik u održivom razvoju kulturnog turizma Općine Vrsar“. Sudjelovala je u tri institucijska znanstvena projekta: „Fleksigurnost i društveno odgovorno poslovanje: komparativna analiza tržišta rada Republike Hrvatske i Republike Slovenije“, „Identifikacija eksternalija u modeliranju održivog razvoja turizma“ te „Determinante i izazovi konkurentnosti gospodarstva“. Također je sudjelovala u različitim EUprojektima, npr. TEMPUS III projekt The Road to Europe - Training Courses and Resources for Institution Building in European Integration, REVITAS - Revitalizacija zaleđa Istre i turizam u zaleđu Istre i ADRIFORT – Adriatic Fortresses and Military Areas.
Uredila je osam znanstvenih knjiga, objavila više od 50 znanstvenih i niz stručnih radova.