Komunikacijsko prostranstvo između Zemlje i bliskog svemira
Voditelji događanja i izvođači:
Kristina Lenić, Marino Tumpić
Datum i vrijeme:
utorak 6.5.2025., 10:00 - 0:00
Mjesto održavanja:
Tehnička škola Pula, Jurja Cvečića 7, Pula
Vrsta događanja:
predavanje
Publika:
7. i 8. razred osnovne škole, srednja škola
Lokacija (prostorija):
TŠP
Detalji
Učenici 4. MT razreda Tehničke škole Pula (Mladen Šostar, Iva Artuković, Mateo Braus i Teo Dobran) i učenici 2. razreda Industrijsko-obrtničke škole Pula (Anton Okmaca i Martin Maružin) u suradnji sa svojim mentorima Kristinom Lenić (TŠP) i Marinom Tumpićem (IOŠ) istražit će mogućnosti mrežne komunikacije između letjelice HISTRION i zemaljskog kontrolnog centra.
Autonomne besposadne letjelice serije HISTRION (H3xx, H209) namijenjene su interdisciplinarnim istraživanja u bliskome svemiru. Bliski svemir definiran je kao prostor od 20.000 mnv do 100.000 mnv. Letjelice se u bliski svemir lansiranju pomoću specijalnih balona (helij) s lansirnog poligona u Puli (SLHP) ili alternativno u Lindaru. Namijenjene su istraživanjima okruženja te provođenju prirodoslovnih i tehničkih eksperimenata unutar specijaliziranih odjeljaka u samim letjelicama. Koriste LoRa protokol kao komunikacijski put informacija prema zemaljskom kontrolnom centru. Svaka komunikacijska seansa sastoji se od podatkovnih paketa (telemetrijski podatci i podatci prikupljeni od strane multisenzorskih uređaja). Važnost ovakve dvosmjerne komunikacije očituje se u prikupljanju, odnosno kasnijoj obradi podataka.
Učenici će projektirati, testirati i operativno provesti sve elemente od pripreme preko lansiranja do spašavanja i prihvata letjelica te naknadne obrade i prezentacije rezultata istraživanja, tj. prikupljenih podataka. Rezultate svoga rada predstavit će na predavanju u svojim matičnim školama..
Biografije voditelja:
Kristina Lenić rođena je 1974. rođena u Rijeci. 1997. diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Rijeci i stekla zvanje profesora hrvatskog jezika i književnosti. Od 1999. do 2002. radila je Osnovnoj školi Vladimira Gortana u Žminju. Od 2002. godine zaposlena je u Tehničkoj školi Pula kao nastavnica hrvatskoga jezika. 2007. godine sudjelovala je na projektu Fonološki opisi govora obuhvaćenih Hrvatskim jezičnim atlasom u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Od 2018. godine volontira u projektu „Pripovjedačica priča za laku noć-Tete i barbe pričalice“. 2022. godine napredovala je u zvanje nastavnika mentora.
Marino Tumpić rođen je 9. travnja 1971. godine u Puli. Nakon završene Srednje škole Nikola Tesla u Zagrebu radio je kao nastavnik tehničke kulture, voditelj nastave iz astronomije i informatike u Osnovnoj školi Petra Studenca u Kanfanaru. U međuvremenu se bavio novinarstvom, pisao popularno-znanstvene članke za astronomske časopise i portale. Bio je glavni i odgovorni urednik časopisa M111, te autor i koautor brojnih stručnih i znanstvenih članaka u domaćim i stranim publikacijama.
Predsjednik je Astronomske udruge Vidulini, voditelj Istarskoga svemirskoga programa i danas radi kao strukovni učitelj u Industrijsko-obrtničkoj školi Pula.