Program festivala možete preuzeti i u .pdf formatu:
> VINKOVCI - program FZ 2023. [.pdf]
Paukova mreža
Voditelji događanja i izvođači:
Anamarija Ožvat
Datum i vrijeme:
četvrtak 8.5.2025., 14:00 - 18:00
Mjesto održavanja:
Tehnička škola Ruđera Boškovića (Ul. Stanka Vraza 15, 32100, Vinkovci)
Publika:
S0 - predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Lokacija (prostorija):
Učionica
Detalji
Cilj ove radionice je popularizacija znanosti kod djece i učenje kroz zabavu i igru. Pauk je među mlađom populacijom poznat kao opasna životinja, a njegove varijante upoznaju i kroz razne crtane likove. Kroz ovu radionicu djeca će čuti važne informacije o pauku kao kukcu ali će saznati da je paukova mreža pravo umjetničko djelo jer paukova svila spada među najjače biološke materijale. Paukova svila može se koristiti za "prijevoz", sklonište, udvaranje i sve vrste kreativnih načina za hvatanje plijena. Ne koriste samo mrežu za plijen, dosta pauka koriste svilu za omotavanje jaja. Svilu koriste i kao uže za spušta. Osim informacija o paukovoj mreži, saznat će nešto više o građi pauka, njegovom životnom ciklusu kao i o načinu prehrane. Djeca će proći kroz niz aktivnosti koje potiču finu motoriku, koordinaciju, strpljivost, upornost u provedbi, kreativnost i razvijanje komunikacijskih vještina. Koristit ćemo audio-vizualna pomagala, edukativne materijale i različite kreativne radne materijale. Predviđene aktivnosti potiču razvoj govornih vještina i okulomotornu koordinaciju. Izmjena različitih metoda rada omogućit će djeci zadržavanje pažnje i učenje kroz igru. Naziv aktivnosti koje ćemo provesti su: Pronađi pauka, Pletemo mrežicu, Mreža prijateljstva, Kvadratić po kvadratić-pauk i Uhvaćen u mrežu. Radionicu ćemo zaključiti prigodnom pjesmom i plesom.
Biografije voditelja:
Anamarija Ožvat nastavnica je biologije u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića Vinkovci u Vinkovcima. Rođena je 6. ožujka 1990. u Vinkovcima. Osnovnu školu završila je u Soljanima, a srednjoškolsko obrazovanje u Općoj gimnaziji u Županji. U Osijeku
na Odjelu za biologiju završila je znanstveni smjer Diplomskog sveučilišnog studija Biologije. Nakon toga stažirala je u Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije. U međuvremenu je završila Pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičku izobrazbu u Osijeku što joj je omogućilo rad u školi. Zaposlena je u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju. Sudjelovala je u nekoliko STEM projekata, a neki od njih su: „Mogućnosti pametnog sela“ i „Learning from the Extremes“. Sudjeluje u izradi predmeta pomoću 3D printera u sklopu školske zadruge, a bavi se i mnogim eko akcijama unutar izvannastavne aktivnosti.