Materijalna dimenzija interneta
Voditelji događanja i izvođači:
Marko Kršulja, Nicoletta Saulig
Datum i vrijeme:
četvrtak 8.5.2025., 12:00 - 15:00
Mjesto održavanja:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Tehnički fakultet, Zagrebačka 30, Pula
Vrsta događanja:
radionice i predavanje
Publika:
Opća populacija
Lokacija (prostorija):
TF
Detalji
1. Kratko predavanje i poster: Materijalna dimenzija interneta
U okviru Festivala znanosti kratka prezentacija i prezentacija postera namijenjena je učenicima i studentima s ciljem diseminacije znanja o materijalnoj dimenziji interneta. Kroz vizualno i informativno prikazivanje povijesnog razvoja mrežnih tehnologija, publika će se upoznati s ključnim temeljima interneta, počevši od razvoja mikročipa i ARPANET-a, preteče današnje globalne mreže. Poseban naglasak bit će stavljen na razvoj TCP/IP protokola, koji je omogućio pouzdanu i učinkovitu komunikaciju među različitim mrežama te postavio temelje modernog interneta. Osim tehničkog aspekta, prezentacija će obraditi i geopolitičku važnost mrežne infrastrukture, analizirajući kako je distribucija podmorskih kabela, podatkovnih centara i servera ključna za globalnu moć i sigurnost podataka. Također, posebna će se pažnja posvetiti ulozi društvenih mreža u prikupljanju i obradi podataka koje im korisnici svakodnevno povjeravaju. Razmotrit će se izazovi privatnosti, nadzora i kontrole informacija te načini na koje države i korporacije koriste ove podatke u različite svrhe. Ova aktivnost ima za cilj potaknuti kritičko promišljanje o ulozi interneta u suvremenom društvu, osvijestiti njegovu materijalnu i političku dimenziju te educirati mlade o važnosti sigurnog i odgovornog korištenja digitalnih tehnologija.
2. Buka: Tiha prijetnja zdravlju i okolišu; – kratko predavanje / poster
Buka je neželjeni zvuk koji može negativno utjecati na zdravlje i okoliš. Dugotrajna izloženost glasnim zvukovima povećava rizik od stresa, oštećenja sluha i kardiovaskularnih bolesti. U Hrvatskoj zakon regulira zaštitu od buke na radu i u javnim prostorima. Kroz predavanje će se objasniti kako se buka mjeri, koja su tehnološka rješenja za njezino smanjenje te kako funkcioniraju apsorberi i uređaji za mjerenje zvučnog tlaka. Sudionici će vidjeti praktične primjere i naučiti kako zaštititi sluh i poboljšati kvalitetu života.
3.Bernoullijev zakon: Brzina, tlak i usmjerenje – ključ uspjeha u gašenju požara. Predavanje/ poster
Bernoullijev zakon povezuje brzinu fluida i tlak, što je ključno za hidrauliku, ventilaciju i protok plinova. Kroz primjere poput vatrogasnih mlaznica, vodovodnih sustava i aerodinamike, sudionici će vidjeti kako se tlak i brzina koriste u praksi. Demonstracije će pokazati kako ovaj zakon pomaže u gašenju požara i optimizaciji sustava protoka tekućina i plinova.
4. "3D tisak: Revolucija u stvaranju i proizvodnji" kratko predavanje i poster
Prof. dr. sc. Sven Maričić
3D tisak mijenja način na koji se projektiraju i proizvode predmeti – od prototipova do gotovih proizvoda. Tehnologija omogućuje brzu i preciznu izradu slojevitim dodavanjem materijala poput polimera, metala i biopolimera. Koristi se u industriji, medicini i svemirskoj tehnologiji, smanjujući troškove i otpad. S razvojem novih materijala i AI, 3D tisak otvara vrata inovacijama i personaliziranoj proizvodnji budućnosti.
Sažetak predavanja/radionice:
Sudionici će saznati kako 3D pisači rade, koje materijale koriste i gdje se primjenjuju. Prikazat će se proces dizajna i ispisa modela, a polaznici će moći vidjeti demonstraciju rada 3D pisača uživo. Radionica će obuhvatiti i primjere iz šire prakse kao i svakodnevnog života te potaknuti raspravu o budućnosti ove tehnologije.
Posjet laboratoriju za robotiku i umjetnu inteligenciju u sklopu Tehničkog fakulteta
5.Dronovi, programiranje i mreže: Povezanost u zraku, predavanje i poster Dronovi koriste napredne mrežne tehnologije za komunikaciju, navigaciju i razmjenu podataka. Bežične mreže (Wi-Fi, 4G/5G) omogućuju daljinsko upravljanje i prijenos snimaka u stvarnom vremenu. Programiranjem u jezicima poput Python i C++ optimizira se autonomni let i prepoznavanje objekata. U predavanju će se objasniti kako dronovi komuniciraju putem mreža, koriste senzore i AI za donošenje odluka te kako se primjenjuju u nadzoru, logistici i istraživanju okoliša.
6.Osnove elektronske mikroskopije u istraživanju metalnih materijala
Izv. prof. dr. sc. Lovro Liverić, studenti
Elektronska mikroskopija nezamjenjiv je alat u istraživanju metalnih materijala, jer zahvaljujući iznimno visokoj rezoluciji omogućuje uvid u svijet atoma i nanostruktura koje određuju njihova mehanička, kemijska i fizikalna svojstva. Na radionici će biti predstavljeni osnovni principi i mogućnosti ključnih metoda: transmisijski elektronski mikroskop (TEM), koji pruža slike atomske i kristalne građe, skenirajući elektronski mikroskop (SEM), koji daje detaljan prikaz površine, te mikroskop atomskih sila (AFM), koji koristi interakciju između vrha instrumenta i površinskih atoma za precizno mapiranje.
Predavanje približava osnovne koncepte elektronske mikroskopije i njezinu primjenu u analizi legura i naprednih materijala za zrakoplovstvo, medicinu i energetiku. Kroz konkretne primjere prikazat će se kako se ove metode koriste za karakterizaciju mikrostrukture i optimizaciju svojstava metala.
Biografije voditelja:
Izv. prof. dr. sc. Marko Kršulja, dekan Tehničkog fakulteta u Puli, autor brojnih znanstvenih radova iz tehničkog područja strojarstva. Objavio je zbirku riješenih zadataka iz fizikalnih štetnosti (buka, rasvjeta, ionizirajuće zračenje, mikroklima), zbirku riješenih zadataka iz prekrcajnih sredstava te Priručnik za stručnu praksu. Mentor je brojnih završnih i diplomskih radova.
Izv. prof. dr. sc. Nicoletta Saulig profesorica je na Tehničkom fakultetu u Puli, autorica brojnih znanstvenih radova iz područja računarstva i elektrotehnike. Voditeljica je Laboratorija za elektrotehniku i elektroniku na Tehničkom fakultetu u Puli. Mentorica je brojnih završnih i diplomskih radova.
Izv. prof. dr. sc. Diego Sušenj profesor je na Tehničkom fakultetu u Puli, voditelj Laboratorija za automatizaciju i robotiku.
Autor je brojnih znanstvenih radova iz područja računarstva.
Izv. prof. dr. sc. Sven Maričić, autor brojnih znanstvenih radova iz područja strojarstva. Voditelj je Laboratorija za robotiku i umjetnu inteligenciju te mentor brojnih završnih i diplomskih radova.
Doc. dr. sc. Damir Karabaić profesor je na Tehničkom fakultetu u Puli, gdje obnaša dužnost šefa Katedre za studije strojarstva i voditelja Laboratorija za termodinamiku i toplinsku tehniku. Autor je brojnih znanstvenih radova iz područja strojarstva te mentor brojnih završnih i diplomskih radova.
Doc. dr. sc. Karlo Griparić profesor je na Tehničkom fakultetu u Puli, gdje je šef Katedre za studije računarstva. Autor je brojnih znanstvenih radova iz područja elektrotehnike i računarstva te mentor brojnih završnih diplomskih radova.
Izv. prof. dr. sc. Lovro Liverić, profesor na Tehničkom fakultetu u Puli. Aktivno se bavi znanstvenim istraživanjem metalnih materijala, s posebnim naglaskom na primjenu optičke i elektronske mikroskopije u strojarstvu. Autor je brojnih znanstvenih radova iz područja znanosti o materijalima.
CRORIS profil
ZTK Zajednica tehničke kulture Pula , Velika dvorana, Frane Glavinića 1, Pula
DV MS PO V Dječji vrtić Mali svijet, PO Veruda, Banovčeva 29, Pula
DV MS PO MZ Dječji vrtić Mali svijet, PO Monte Zaro, Kamenjak 6, Pula
DV MS PO Z Dječji vrtić Mali svijet PO Zvončići, Osječka 7, Pula
OŠMZ Osnovna škola Monte Zaro Pula, Boškovićev uspon 24, Pula
OŠGM Osnovna škola-Scuola elementare Giuseppina Martinuzzi Pula-Pola, Santoriova 1, Pula
OŠŠ Osnovna škola Šijana Pula, 43. istarske divizije 5, Pula
ADI Astronomsko društvo „Istra“ Pula, Park Monte Zaro, Pula
GP Gimnazija Pula, Trierska ulica 8, Pula
MŠP Medicinska škola Pula, Ul. Rižanske skupštine 2, Pula
TŠP Tehnička škola Pula, Jurja Cvečića 7, Pula
SŠP Strukovna škola Pula, Zagrebačka 22, Pula
ŠTUT Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, Kandlerova 48, Pula
FET Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“, Preradovićeva 1, Pula
FOP Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Zagrebačka 30, Pula
FF Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Filozofski fakultet, I. Matetića Ronjgova 1, Pula
FPZ Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet prirodnih znanosti, Zagrebačka 30, Pula
SK Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilišna knjižnica, Herkulov prolaz 1, Pula
CTA Zajednica tehničke kulture Pula, Centar za tehničke aktivnosti Veruda, Trg kralja Tomislava 13, Pula
CPZI Zajednica tehničke kulture Pula, Centar za popularizaciju znanosti i inovacije Istarske županije, Frane Glavinića 3, Pula
MET Istarsko veleučilište, Centar za istraživanje METRIS, Zagrebačka ulica 30, Pula
GK Gradska knjižnica i čitaonica Pula, Središnja knjižnica, Kandlerova 39, Pula