Program festivala možete preuzeti i u .pdf formatu:
> PULA - program FZ 2023. [.pdf]

Nevidljive mreže života

Voditelji događanja i izvođači:
Emina Pustijanac, Ines Kovačić, Mauro Štifanić, Petra Burić, Paolo Paliaga, Moira Buršić, Dijana Majstorović, Neven Iveša, Gioconda Millotti, Gortan Carlin, Breza Žižović, Vanja Crnjin Đurić

Datum i vrijeme:
utorak 6.5.2025., 8:00 - 13:00
srijeda 7.5.2025., 8:00 - 13:00
četvrtak 8.5.2025., 8:00 - 13:00

Mjesto održavanja:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet prirodnih znanosti, Zagrebačka 30, Pula

Vrsta događanja:
radionica, predavanje

Publika:
Opća populacija

Lokacija (prostorija):
FOO

Detalji

Polaznici radionica okupit će se i nakon pozdravnih riječi razdijeliti u skupine. Svaka skupina proći će sve radionice. Radionice će od 06.05. do 08.05.2025. izvoditi studenti i voditelji/ce.
 

Nazivi radionica:
1. Hranidbena mreža u sjevernom Jadranu – tko koga jede?
2. Kemijske mreže na djelu – tajna slimea i polimera
3. U mreži školjkaša: Oslikaj naše morsko blago
4. Zvuk u mreži: Umrežavanje instrumenata i zajedničko sviranje
5. Zavoj superheroj – Junak na djeluŽ
6. Tajna mreža nevidljivih putnika – Gdje sve putuju mikrobi?

1. U morskim ekosustavima sve je povezano nevidljivim  mrežama interakcija – od sićušnih algi do velikih predatora. Ove složene hranidbene mreže omogućuju prijenos energije kroz različite organizme i održavaju ravnotežu života u moru. Svako morsko područje ima jedinstvenu hranidbenu mrežu, a sjeverni Jadran ističe se kao jedna od najkompleksnijih u Sredozemnom moru! Razlog tome je sezonska dinamika unosa hranjivih tvari, koja potiče rast velikih količina fitoplanktona – temeljne karike cijelog lanca. Kroz ovu radionicu istražit ćemo biološke procese koji omogućuju prijenos energije od proizvođača do potrošača te kako abiotički i biotički faktori oblikuju ovu složenu mrežu života. Pridruži se i otkrij tko sve sudjeluje u ovoj podvodnoj mreži preživljavanja!
2. Polimerne mreže su poput nevidljivih veza koje povezuju velike molekule i daju materijalima njihova jedinstvena svojstva – elastičnost, čvrstoću i rastezljivost. U ovoj radionici istražit ćemo kemiju polimera kroz zabavan eksperiment sa slimeom (među djecom poznatiji kao „ljigavac“)! Kada miješamo sastojke dolazi do umrežavanja polimernih lanaca, čime nastaje njegova prepoznatljiva gnjecava i rastezljiva struktura. No, isti kemijski procesi kriju se i u plastici, gumama, tkaninama, pa čak i u našoj koži i kosi! Kroz ovu radionicu otkrit ćemo kako kemijske veze oblikuju materijale oko nas i zašto su polimerne mreže ključne u znanosti o materijalima. Pripremi se za eksperimentiranje, kemiju na djelu i puno zabave!
3. Školjkaši su dio hranidbene mreže morskih ekosustava. Na kreativnoj likovnoj radionici oslikavat će se školjkaši raznim tehnikama i bojama, stvarajući unikatna umjetnička djela. U opuštenoj atmosferi istražit ćemo maštovite motive inspirirane morem i prirodom!
4. Ova radionica istražuje kako se instrumenti mogu povezati putem digitalnih i akustičnih mreža za stvaranje jedinstvenog glazbenog iskustva. Sudionici će kroz praktične vježbe naučiti osnove sinkronizacije zvuka, zajedničke improvizacije i interakcije u mreži školjkaša putem intuitivnog slušanja.
5. Jesi li znao da zavoj nije samo običan komad tkanine, već pravi zaštitnik rana? On sprječava ulazak prljavštine i bakterija, zaustavlja krvarenje i pomaže tijelu da se brže oporavi. Na ovoj radionici na Festivalu znanosti otkrit ćemo tajne zavoja i gaza, istražiti različite vrste zavoja te ih naučiti pravilno koristiti. Kroz zabavne demonstracije i praktične vježbe, svladat ćemo vještine previjanja rana. Naučit ćemo i zašto je dezinfekcija važna te kako zavoj postaje prvi saveznik u borbi protiv bakterija.
6. Jesi li se ikada zapitao koliko su ti ruke stvarno čiste? Svaki put kada dodirneš kvaku, mobitel ili igračku, tvoje ruke skupljaju nevidljive putnike – bakterije i viruse! A kad dodirneš lice ili hranu, oni lako prelaze dalje. Na ovoj radionici otkrit ćemo kako se mikrobi šire, provesti zabavne eksperimente i vidjeti koliko su naše ruke zapravo prljave. Naučit ćemo tajne pravilnog pranja ruku i saznati koje greške najčešće radimo.

Biografije voditelja:

Izv. prof. dr. sc. Emina Pustijanac dekanica je Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Autorica i koautorica je više znanstvenih radova i srednjoškolskih udžbenika i priručnika. Redovito sudjeluje u programima popularizacije znanosti. Članica je Hrvatskog mikrobiološkog društva.
Izv.prof.dr.sc. Mauro Štifanić, djelatnik Fakulteta prirodnih znanosti u Puli, molekularni je biolog s dugogodišnjim iskustvom rada u znanosti i visokoškolskoj nastavi. Kao voditelj ili suradnik sudjelovao je u realizaciji većeg broja znanstvenih, razvojnih i stručnih projekata. Znanstvenim radom bavi se u području molekularne evolucije i ekologije.
Izv.prof.dr.sc. Petra Burić, zaposlena je na Fakultetu prirodnih znanosti u Puli. Poslijediplomski doktorski studij Oceanologije završila je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a doktorsku disertaciju izradila je u suradnji s Centrom za istraživanje mora u Rovinju. Autorica je i koautorica više znanstvenih radova te je održala brojna znanstvena i popularno-znanstvena predavanja. Članica je Hrvatskog toksikološkog društva i Hrvatskog biološkog društva.
Izc.prof.dr.sc. Paolo Paliaga, zaposlen je na Fakultetu prirodnih znanosti u Puli. Poslijediplomski doktorski studij Oceanologije završio je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Diplomirao je na studiju Znanosti o okolišu na Prirodoslovno - matematičkom fakultetu u Trstu. Autor je i koautor više znanstvenih radova vezanih za morske bakterije, kanalizacijsko onečišćenje, invazivne vrste i morske cvjetnice.
Dr. sc. Moira Buršić, viši je asistent na Sveučilišnom preddiplomskom studiju Znanost o moru Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Doktorski studij Oceanologije pohađala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a doktorsku disertaciju izradila je u suradnji s Centrom za istraživanje mora u Rovinju. Autor i koautor je nekoliko knjiga te više znanstvenih radova.
Doc. dr. sc. Dijana Majstorović zaposlena na Medicinskom fakultetu u Puli, voditeljica je studija Sestrinstvo i programa Specijalističko usavršavanje prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine te nositeljica više kolegija iz područja zdravstvene njege. Poslijediplomski doktorski studij Biomedicina završila na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Autorica i koautorica je više znanstvenih radova iz područja biomedicine i zdravstva. Članica Hrvatske komore medicinskih sestara.
Dr. sc. Neven Iveša, viši je asistent je na Fakultetu prirodnih znanosti u Puli. Poslijediplomski studij pohađao je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, a doktorsku disertaciju izradio je i obranio na Zavodu na ribarstvo, lovstvo, pčelarstvo i specijalnu zoologiju. Autor i koautor je nekoliko knjiga te više znanstvenih i stručnih radova. Održao je brojna popularno-stručna predavanja u tuzemstvu i inozemstvu u području ihtiologije te zaštite okoliša i prirode.
Izv. prof. dr.sc. Gioconda Millotti, zaposlena je na Fakultetu prirodnih znanosti u Puli. Poslijediplomski doktorski studij Farmacije završila je na Fakultetu kemije i farmacije u Innsbrucku, Austrija. Diplomirala je na studiju Farmaceutske kemije i tehnologije na Farmaceutskom fakultetu u Trstu. Autorica je i koautor više znanstvenih radova vezanih za nove formulacije lijekova morske invazivne vrste.
Izv. prof. dr. sc. Ines Kovačić zaposlena je na Fakultetu prirodnih znanosti, Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Autorica i koautorica je više od trideset znanstvenih i stručnih radova, šest osnovnoškolskih i srednjoškolskih udžbenika, te sveučilišnog priručnika. Sudjeluje u programima popularizacije znanosti više do 10 godina. Članica je Hrvatskog biološkog društva i Hrvatskog toksikološkog društva.
Prof. dr. sc. Ivana Paula Gortan Carlin dekanica je Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Autorica i koautorica je više od trideset znanstvenih i stručnih radova, petnaest priloga u knjigama, te tri knjige. Urednica je sedamnaest knjiga. Članica je Hrvatskog muzikološkog društva i potpredsjednica Čakavskog sabora Žminj.
Doc. art. Breza Žižović zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti i ujedno voditeljica prijediplomskog studija Dizajn i audiovizualne komunikacije. Do sada je imala 10 samostalnih izložbi, 24 skupne izložbe i izradila je 34 scenografije. 
Vanja Crnjin Đurić, pred. zaposlenica Medicinskog fakulteta u Puli, nositeljica kolegija iz područja zdravstvene njege na prijediplomskom studiju Sestrinstvo. Prijediplomski i diplomski studij završila na Medicinskom fakultetu u Puli. Članica je Hrvatske komore medicinskih sestara.

 

 

ZTK Zajednica tehničke kulture Pula , Velika dvorana, Frane Glavinića 1, Pula
DV MS PO V Dječji vrtić Mali svijet, PO Veruda, Banovčeva 29, Pula
DV MS PO MZ Dječji vrtić Mali svijet, PO Monte Zaro, Kamenjak 6, Pula
DV MS PO Z Dječji vrtić Mali svijet PO Zvončići, Osječka 7, Pula
OŠMZ Osnovna škola Monte Zaro Pula, Boškovićev uspon 24, Pula
OŠGM Osnovna škola-Scuola elementare Giuseppina Martinuzzi Pula-Pola, Santoriova 1, Pula
OŠŠ Osnovna škola Šijana Pula, 43. istarske divizije 5, Pula
ADI Astronomsko društvo „Istra“ Pula, Park Monte Zaro, Pula
GP Gimnazija Pula, Trierska ulica 8, Pula
MŠP Medicinska škola Pula, Ul. Rižanske skupštine 2, Pula
TŠP Tehnička škola Pula, Jurja Cvečića 7, Pula
SŠP Strukovna škola Pula, Zagrebačka 22, Pula
ŠTUT Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, Kandlerova 48, Pula
FET Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“, Preradovićeva 1, Pula
FOP Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Zagrebačka 30, Pula
FF Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Filozofski fakultet, I. Matetića Ronjgova 1, Pula
FPZ Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet prirodnih znanosti, Zagrebačka 30, Pula
SK Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilišna knjižnica, Herkulov prolaz 1, Pula
CTA Zajednica tehničke kulture Pula, Centar za tehničke aktivnosti Veruda, Trg kralja Tomislava 13, Pula
CPZI Zajednica tehničke kulture Pula, Centar za popularizaciju znanosti i inovacije Istarske županije, Frane Glavinića 3, Pula
MET Istarsko veleučilište, Centar za istraživanje METRIS, Zagrebačka ulica 30, Pula
GK Gradska knjižnica i čitaonica Pula, Središnja knjižnica, Kandlerova 39, Pula