Mreža asistivne tehnologije – što sve može pomoći prijatelju s teškoćom

Voditelji događanja i izvođači:
Mirjana Radetić-Paić, Vanja Marković

Datum i vrijeme:
četvrtak 8.5.2025., 10:00 - 11:00

Mjesto održavanja:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Negrijeva 6, Pula

Vrsta događanja:
predavanje

Publika:
predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole

Lokacija (prostorija):
FOOZ, učionica 386

Detalji

/Aktivnost u suradnji sa Školom za odgoj i obrazovanje Pula/
Cilj aktivnosti je upoznati djecu s asistivnom tehnologijom tj. uporabom različitih pomagala za djecu s teškoćama u razvoju. Posebno će se prikazati inovacije znanstvenih dostignuća na tom području povezanih s IT sektorom.
Uvodno će se djeci prikazati fotografije i videozapisi na ekranu djece s pojedinim teškoćama (oštećenje sluha, vida, motoričkim teškoćama…) uz pojašnjenja voditelja, kako bi im se približile osnovne potrebe i specifičnosti funkcioniranja djece s različitim razvojnim teškoćama.
Zatim će se djeci prikazati kako funkcioniraju konkretna pomagala iz segmenta asistivne tehnologije (prilagođena tipkovnica, prilagođeni miš, stand-alone komunikator, komunikator kao računalni softver/aplikacija, lopta za djecu s ADHD-om, zvučna taktilna kocka, komunikacijski zid, zvučne i taktilne knjige…).
U završnom dijelu aktivnosti će jedna skupina djece moći sama istražiti kako izraditi inovativnu taktilnu slikovnicu za dijete oštećena vida, a druga skupina proučavat će funkcioniranje komunikacijskog zida, analizirati značenje pojedinih piktograma i sukladno njima snimati glasovne poruke koje ih prate.

Biografije voditelja:

Prof. dr. sc. Mirjana Radetić-Paić zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti i nositelj je kolegija iz polja edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti. Pored Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, predaje i na Fakultetu informatike te Medicinskom fakultetu, te na Poslijediplomskom sveučilišnom (doktorskom) studiju. Objavljuje znanstvene radove (65) i knjige (11). U znanstvenom području  društvenih znanosti i polju edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti usavršavala se i u inozemstvu. Sudjelovala je na brojnim međunarodnim znanstvenim i stručnim skupovima, projektima i edukacijama.
Dr. sc. Vanja Marković zaposlena je kao pedagog u Školi za odgoj i obrazovanje Pula, dok na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti sudjeluje kao vanjski suradnik. Održava brojna predavanja i radionice za djelatnike osnovnih i srednjih škola, u svrhu podizanja kompetencija za rad s učenicima s teškoćama. Autor je znanstvenih članaka, knjiga i udžbenika iz područja inkluzivne pedagogije.

Suvoditeljice aktivnosti su: 
Lea Radolović, mag. Logopaed, logopedinja Škole za odgoj i obrazovanje – Pula.
Tamara Stepančić, ravnateljica DV Mali svijet Pula.
Sanja Čagalj Huber, mag. rehab. educ., stručna suradnica edukacijska rehabilitatorica DV Mali svijet Pula.
Odgojiteljice vrtićkih skupina „Zvončići“ i „Žabice“ DV Mali svijet