Festival znanosti - Zagreb

Petak, 20. travnja 2018.

Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Argentinska 5, Gajnice
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„14 godina Festivala znanosti u Susedgradu“ – izložba plakata svih dosadašnjih Festivala znanosti u Susedgradu 08:00 do 20:00 Predvorje Galerije „Idealni grad“ Izložba Opća populacija
Tribina Ekološko danas – Tko je otkrio ekologiju?, Nikolina Bošnjak 12:00 do 14:00 Galerija „Idealni grad“ Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otvoreni Ludi labos – izum vatre, voditeljica: Nikolina Bošnjak 17:00 do 19:00 Igraonica CZKIO Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Knjižnica Gajnice, Meksička 6
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
U zemlji dinosaura, autori su polaznici Dječjeg Vrtića Vrapče, Grupa Medo, pod vodstvom odgajateljice Snježane Meštrović 08:00 do 20:00 Izložba Opća populacija
DNK detektiv, voditeljica: Martina Podnar Lešić, Hrvatski prirodoslovni muzej 13:00 do 14:00 Radionica, Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Geodetski fakultet, Kačićeva 26
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Izložba geodetskih instrumenata, autori: Đuro Barković, Mladen Zrinjski, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Izložba Opća populacija
Mjerenja geodetskim instrumentima, voditelji: Mladen Zrinjski, Đuro Barković, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Savska cesta 18

Zbog prostornih ograničenja u Tehničkome muzeju „Nikola Tesla“ za najave grupa, molimo, nazovite na telefon 01/4844 050; 01/4881 626 ili pošaljite e-poruku na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića pisane baštine – izložba odabrane građe iz fondova hrvatskih muzejskih i galerijskih knjižnica, skupina autora: Komisija za muzejske i galerijske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Franjo Hanaman – izumitelj električne žarulje s volframovom niti – izložba Tehničkog Muzeja Nikola Tesla povodom 140. obljetnice rođenja F. Hanamana 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Mikroskopija, izložba u suradnji Biološkog odsjeka PMF-a i Hrvatskog mikroskopijskog društva, koordinator izložbe: Goran Kovačević 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Pomagala za pisanje Brailleova pisma, mala edukativna izložba Tifološkog muzeja, voditeljica programa: Nina Sivec 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Otkrića u filateliji, izložba HDOFM 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Zelena biciklijada cikloknjižničara – izložba Zagrebačkoga knjižničarskog društva, Radna grupa ZKD Biciklisti 10:00 do 17:00 Stalni postav Izložba Opća populacija
U potrazi za izgubljenim vremenom, autori: Goran Jakšić, Ivana Francišković Olrom, Marina Trpčić, Luka Čorak 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Iz ciklusa meteoroloških otkrića – Kako je Hvar postao najsunčaniji hrvatski otok ‒ 160 godina meteorološke postaje Hvar, autor: Marko Vučetić, urednica: Kornelija Špoler Čanić 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Meteorološko motrenje – meteorološka postaja Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Ana Weissenberger 10:00 do 11:00 Dvorište Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrij cvrčka!, voditelji: Andreja Štancl i Franjo Pavlović 10:00 do 11:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Snagom pare ‒ izum parnog stroja, Branimir Prgomet 10:00 do 11:00 Stalni postav Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
robotics@fer.hr, voditelji: Ivan Marković, Barbara Arbanas, Marsela Polić, Nadir Kapetanović, Matej Celega, Anđela Čirjak i Demijan Jurić 10:00 do 13:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Roboti, androidi i umjetna inteligencija kroz crtiće i filmove, Ivan Marković 10:30 do 11:30 Mala dvorana Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Zvuk, sluh i ..., voditelj: Miljenko Krhen 11:00 do 12:15 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kad su dinosauri šetali Hrvatskom..., Aleksandar Mezga, Jan Hinkelman i Filip Šantak 11:00 do 12:00 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Senzorika sira, voditeljica: Nataša Mikulec 11:30 do 12:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako pomoću kutomjera doći do novih svjetova?, Josip Stepanić 11:45 do 12:45 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo kukce!, voditelji: Ivana Pajač Živković, Maja Čačija, Darija Lemić, Helena Gašparić Virić i Ivan Juran 12:00 do 13:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijte više o svom omiljenom voću, voditelji: Boris Duralija, Martina Skendrović Babojelić 12:30 do 13:15 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Hokus-pokus u pučkoj školi 19. stoljeća, voditeljica: Ivana Dumbović Žužić 13:00 do 14:00 Velika dvorana Radionica 5. i 6. razred osnovne škole
Otkrića u čaši mlijeka, Milna Tudor 13:00 do 13:30 Mala dvorana Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Zabava uz trening uma – programiranje elektroničke kocke, voditelji: Radovan Kosanović i Goran Ecimović 13:00 do 15:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Kako su otkriveni pesticidi, Aleksandar Mešić 13:30 do 14:00 Mala dvorana Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo skrivene opasnosti na tanjuru, Ivana Kmetič i Teuta Murati 14:00 do 14:30 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
A što je bilo prije Tesle?, voditelji: Katarina Jurišić, Vanja Vučinić i Hrvoje Negovec 14:00 do 15:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Izmjerite svoju oštrinu vida i dioptriju, voditelj: Veleučilište Velika Gorica 14:00 do 16:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Izdvojeno iz programa Da Vinci 14:30 do 15:15 Mala dvorana Film Opća populacija
PEL – pokretni ekološki laboratorij za ispitivanje kvalitete zraka, Gordan Golja 15:30 do 17:30 Dvorište Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
3D olovke, voditelji: Hrvatsko interdisciplinarno društvo, Krešimir Čanić 15:30 do 17:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Predstavljanje sekcije Hrvatske udruge studenata zrakoplovstva, Marin Ivanković, Ivor Šantak, Kristijan Brezović i Petar Ribarić 15:30 do 17:00 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće krapinskih neandertalaca, Eduard Vasiljević 16:00 do 17:00 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Infokutak o radioaktivnom otpadu, Renato Filipin, TMNT i Fond za financiranje razgradnje NEK 16:00 do 17:00 Stalni postav Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće antibiotika, Sven Pal, Arjana Andrašević Tambić, Marina Payerl-Pal, Silvija Šoprek i Ksenija Krsnik 17:00 do 18:30 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Programiranje „na žgance“, voditelji: Tomislav Jagušt i Mirna Baksa 17:00 do 19:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Kako se koristiti Internet stvarima (IoT) s pomoću platforme Arduino, voditeljica: Mirjana Malarić 17:00 do 18:30 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Slaganje modela molekula, voditelj: Nenad Raos 18:30 do 20:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nobelove nagrade i astronomija, Zvonimir Drvar 18:30 do 19:30 Mala dvorana Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako je Nikola otkrio Sjeverni pol?!, Nikola Vikić-Topić 18:30 do 19:30 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Hrvatski prirodoslovni muzej, Demetrova 1
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Meteoreisenfall von Hraschina ili naprosto Hrašćanski meteorit i njegov značaj, Dragan Bukovec i Biserka Radanović-Gužvica 10:00 do 17:00 Stalni postav Mineraloško petrografskih zbirki Prezentacija Opća populacija
Institut Ruđer Bošković, Bijenička cesta 54
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Nobelove nagrade za otkrića u području neuroznanosti, Dubravka Švob Štrac 10:00 do 11:00 Dvorana I. krila Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Znanost napreduje sprovod po sprovod: O otkrivačima moderne fizike, Saša Ceci 11:00 do 12:00 Dvorana I. krila Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kemijsko (prije)podne, interaktivno predavanje s demonstracijskim pokusima, Tomislav Portada i Zvonimir Mlinarić 12:10 do 13:00 Dvorana I. krila Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Veterinarski fakultet, Heinzelova ulica 55
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Život u malom, voditelji: Silvijo Vince, Ivan Folnožić, Branimira Špoljarić, Dina Jelenčić, Katarina Marjanović i Antonia Bem 12:00 do 18:00 Klinika za porodništvo i reprodukciju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Evolucija krvi, voditelji: Marinko Vilić, Ivona Žura Žaja, Ana Shek Vugrovečki, Lana Vranković, Jadranka Pejaković Hlede, Maja Belić i Josip Miljković 12:00 do 18:00 Zavod za fiziologiju i radiobiologiju, Zavod za patološku fiziologiju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kemijski kutak, voditelji: Ivana Stolić, Luka Krstulović i Andrea Tumpa 12:00 do 18:00 Zavod za kemiju i biokemiju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Dani akademika Zdravka Lorkovića na Veterinarskom fakultetu od 1941. do 1951. godine, Maja Popović, Ksenija Vlahović, Josip Kusak, Daniel Špoljarić, Sanja Arsenić, Gordan Mršić, Zdravka Hincak, Denis Leiner, Alenka Čretnik i Luka Pajurin 12:00 do 18:00 Zavod za biologiju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Od grdobine do medvjeda – identifikacija vrsta na temelju kostiju, voditelji: Martina Đuras, Snježana Kužir i Tomislav Gomerčić 12:00 do 18:00 Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju; Zavod za biologiju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Njihovo zdravlje – naša briga, voditelji: Vesna Matijatko, Ivana Kiš, Mirna Brkljačić, Martina Crnogaj, Marin Torti, Jelena Gotić, Iva Šmit, Valerija Benko i Filip Kajin 12:00 do 18:00 Klinika za unutarnje bolesti Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Povijest liječenja lomova u veterinarskoj medicini, voditelji: Petar Kostešić i Andrija Musulin 12:00 do 18:00 Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Njegovo veličanstvo – konj, voditelji: Nika Brkljača-Bottegaro, Darko Grden i Jelena Gotić 12:00 do 18:00 Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju; Klinika za unutarnje bolesti Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole