Festival znanosti - Zagreb

Četvrtak, 19. travnja 2018.

Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Argentinska 5, Gajnice
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„14 godina Festivala znanosti u Susedgradu“ – izložba plakata svih dosadašnjih Festivala znanosti u Susedgradu 08:00 do 20:00 Predvorje Galerije „Idealni grad“ Izložba Opća populacija
Origami izumi – savijanje papira – idealni ključ nove tehnološke revolucije, Sanja Srbljinović Čuček 12:00 do 14:00 Galerija „Idealni grad“ Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Knjižnica Gajnice, Meksička 6
Geodetski fakultet, Kačićeva 26
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Izložba geodetskih instrumenata, autori: Đuro Barković, Mladen Zrinjski, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Izložba Opća populacija
Mjerenja geodetskim instrumentima, voditelji: Mladen Zrinjski, Đuro Barković, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Savska cesta 18

Zbog prostornih ograničenja u Tehničkome muzeju „Nikola Tesla“ za najave grupa, molimo, nazovite na telefon 01/4844 050; 01/4881 626 ili pošaljite e-poruku na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića pisane baštine – izložba odabrane građe iz fondova hrvatskih muzejskih i galerijskih knjižnica, skupina autora: Komisija za muzejske i galerijske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Franjo Hanaman – izumitelj električne žarulje s volframovom niti – izložba Tehničkog Muzeja Nikola Tesla povodom 140. obljetnice rođenja F. Hanamana 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Mikroskopija, izložba u suradnji Biološkog odsjeka PMF-a i Hrvatskog mikroskopijskog društva, koordinator izložbe: Goran Kovačević 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Pomagala za pisanje Brailleova pisma, mala edukativna izložba Tifološkog muzeja, voditeljica programa: Nina Sivec 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Otkrića u filateliji, izložba HDOFM 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Zelena biciklijada cikloknjižničara – izložba Zagrebačkoga knjižničarskog društva, Radna grupa ZKD Biciklisti 10:00 do 17:00 Stalni postav Izložba Opća populacija
U potrazi za izgubljenim vremenom, autori: Goran Jakšić, Ivana Francišković Olrom, Marina Trpčić, Luka Čorak 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Iz ciklusa meteoroloških otkrića – Kako je Hvar postao najsunčaniji hrvatski otok ‒ 160 godina meteorološke postaje Hvar, autor: Marko Vučetić, urednica: Kornelija Špoler Čanić 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Znanstvena otkrića tekstilne kemije, voditeljice: Martinia Ira Glogar, Ana Sutlović, Sandra Flinčec Grgac, Anita Tarbuk, Tihana Dekanić, Lea Botteri, Zorana Kovačević, Iva Matijević, Katia Grgić, Eva Magovac, Rajna Malinar 10:00 do 12:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Od sunčeve zrake do stola – fotosinteza, Ana-Marija Domijan, Josipa Delija, Margareta Paulić i Ivana Mustapić 10:00 do 11:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5. i 6. razred osnovne škole, djeca s posebnim potrebama
Otkriće vatre – prekretnica u razvoju čovjekovih predaka, voditeljica: Nikolina Bošnjak 10:00 do 11:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Marin Getaldić – pogled u novo doba, Marijana Buljan 10:30 do 11:30 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
PEL – pokretni ekološki laboratorij za ispitivanje kvalitete zraka, Gordan Golja 11:00 do 13:00 Dvorište Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo tajne kemije, voditeljice: Martina Biošić, Lana Topalović i Ines Topalović 11:00 do 12:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole, djeca s posebnim potrebama
U potrazi, voditelji: Dario Dabić, Klaudija Ivanković, Marko Jagetić i Katarina Sokač 11:00 do 12:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole, djeca s posebnim potrebama
Što smo otkrili u dubinama Sredozemlja?, Tatjana Bakran-Petricioli 11:45 do 12:45 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako je plijesan iz zraka postala Pepeljnjakov Aspergillus?, Daniela Jakšić i Jelena Geček 12:30 do 13:30 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće antibiotika, Sven Pal, Arjana Andrašević Tambić, Marina Payerl-Pal, Silvija Šoprek i Ksenija Krsnik 12:30 do 14:00 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo stanice u našem tijelu, voditeljica: Andrea Hulina 13:00 do 14:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5. i 6. razred osnovne škole
Inovacija u kreaciji kostima – radionica inovativnog kostima, voditelji: Ivana Bakal, Marin Sovar, Đurđica Kocijančić i Sanja Jakupec 13:00 do 15:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako je određen Avogadrov broj, Tajana Preočanin i Tin Klačić 13:00 do 14:00 Mala dvorana Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Izrada Teslina transformatora s tranzistorom BD139, voditelji: Tomislav Jurišić i Boris Tokmačić 14:00 do 16:00 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Izdvojeno iz programa Da Vinci 14:15 do 15:00 Mala dvorana Film Opća populacija
Zabavnom stranom matematike do otkrića!, voditeljice: Romina Macan, Antonia Čoić i Anamarija Oršulić 15:00 do 16:00 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Mala meteorološka radionica, voditelj: Hrvatsko interdisciplinarno društvo, Krešimir Čanić, Kornelija Špoler Čanić, Dubravka Rasol i Nikola Vikić Topić 15:30 do 17:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Mikrobiom morskih kornjača, Sunčica Bosak 16:00 do 17:00 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Drveni neboderi – uporaba inovativnih materijala od drva u visokogradnji, Vlatka Rajčić i Mislav Stepinac 16:00 do 17:00 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće nafte i njezina uloga u razvoju automobila, voditelji: Fabio Faraguna, Roko Blažić, Hana Duhaček, Stjepan Džalto, Kristina Kezerić, Mario Pipunić, Ivan Pucko, Aleksandra Putnik, Marko Racar, Lucija Rebrović, Helena Šimek i Iva Zokić 16:15 do 17:45 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
FabLab.hr: proizvodnja laserom – radionica digitalne proizvodnje, voditelji: Roberto Vdović, Kristina Škaler, Marko Stošić, Mateo Miličević, Bruno Alić i Maja Krištić 17:00 do 19:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Razvoj tehnologija pročišćavanja voda, voditelji: Marko Racar, Roko Blažić, Hana Duhaček, Stjepan Džalto, Fabio Faraguna, Kristina Kezerić, Mario Pipunić, Ivan Pucko, Aleksandra Putnik, Marko Racar, Lucija Rebrović, Helena Šimek i Iva Zokić 17:00 do 18:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Automaton – prarođak robota, Vibor Krajna 17:15 do 18:15 Velika dvorana Prezentacija 2., 3. i 4. razred srednje škole
Slatkovodne ribe Aquatike – predstavljanje knjige autora Gorana Jakšića 17:15 do 18:15 Mala dvorana Predstavljanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Radiona.org: SmartZG // FPGA, voditelji: Goran Mahovlić, Davor Jadrijević, Marko Zec, Damir Prizmić, Deborah Hustić i Marko Jovanović 18:00 do 20:00 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Skrivene dimenzije svemira, Davor Horvatić 18:30 do 19:30 Mala dvorana Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Hrvatski prirodoslovni muzej, Demetrova 1
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Meteoreisenfall von Hraschina ili naprosto Hrašćanski meteorit i njegov značaj, Dragan Bukovec i Biserka Radanović-Gužvica 10:00 do 17:00 Stalni postav Mineraloško petrografskih zbirki Prezentacija Opća populacija
Botanički vrt

Botanički vrt – za obilazak, molimo, najavite se na 01/48 98 066 ili na botgarzg@botanic.hr.

Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Stručno vodstvo kroz Botanički vrt Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Biserka Juretić, Sanja Kovačić, Dubravka Sandev i Vanja Stamenković* 12:00 do 13:00 Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Marulićev trg 20
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrijte mikrosvijet elektronskim mikroskopom, voditeljica: Jelena Macan* 13:00 do 16:00 I. kat Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole