Festival znanosti - Zagreb

Utorak, 17. travnja 2018.

Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Argentinska 5, Gajnice
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„14 godina Festivala znanosti u Susedgradu“ – izložba plakata svih dosadašnjih Festivala znanosti u Susedgradu 08:00 do 20:00 Predvorje Galerije „Idealni grad“ Izložba Opća populacija
Knjižnica Gajnice, Meksička 6
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
U zemlji dinosaura, autori su polaznici Dječjeg Vrtića Vrapče, Grupa Medo, pod vodstvom odgajateljice Snježane Meštrović 08:00 do 20:00 Izložba Opća populacija
Eksplozivi – otkrića kroz povijest, voditelj: Vinko Škrlec 13:00 do 14:00 Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Geodetski fakultet, Kačićeva 26
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Izložba geodetskih instrumenata, autori: Đuro Barković, Mladen Zrinjski, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Izložba Opća populacija
Mjerenja geodetskim instrumentima, voditelji: Mladen Zrinjski, Đuro Barković, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Savska cesta 18

Zbog prostornih ograničenja u Tehničkome muzeju „Nikola Tesla“ za najave grupa, molimo, nazovite na telefon 01/4844 050; 01/4881 626 ili pošaljite e-poruku na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića pisane baštine – izložba odabrane građe iz fondova hrvatskih muzejskih i galerijskih knjižnica, skupina autora: Komisija za muzejske i galerijske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Franjo Hanaman – izumitelj električne žarulje s volframovom niti – izložba Tehničkog Muzeja Nikola Tesla povodom 140. obljetnice rođenja F. Hanamana 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Mikroskopija, izložba u suradnji Biološkog odsjeka PMF-a i Hrvatskog mikroskopijskog društva, koordinator izložbe: Goran Kovačević 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Pomagala za pisanje Brailleova pisma, mala edukativna izložba Tifološkog muzeja, voditeljica programa: Nina Sivec 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Otkrića u filateliji, izložba HDOFM 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Zelena biciklijada cikloknjižničara – izložba Zagrebačkoga knjižničarskog društva, Radna grupa ZKD Biciklisti 10:00 do 17:00 Stalni postav Izložba Opća populacija
U potrazi za izgubljenim vremenom, autori: Goran Jakšić, Ivana Francišković Olrom, Marina Trpčić, Luka Čorak 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Iz ciklusa meteoroloških otkrića – Kako je Hvar postao najsunčaniji hrvatski otok ‒ 160 godina meteorološke postaje Hvar, autor: Marko Vučetić, urednica: Kornelija Špoler Čanić 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Otkrića u kemiji, Davor Šakić, Tin Weitner, Marijan Marijan i Hrvoje Rimac 10:00 do 11:00 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Zavirimo u nevidljivi svijet mikroba, voditeljica: Maja Šegvić Klarić 10:00 do 10:45 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Od bojila, preko indikatora, do lijeka, Kristina Pavić 10:00 do 11:00 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nuklearna energija – izumi, istraživanja, inovacije, Želimir Veinović, RGNF i Fond za financiranje razgradnje NEK 10:30 do 11:30 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
PEL – pokretni ekološki laboratorij za ispitivanje kvalitete zraka, Gordan Golja 11:00 do 13:00 Dvorište Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijte lijek u svome vrtu, Maja Bival Štefan i Mateja Mervić 11:00 do 11:45 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo što je u epruveti, voditeljice: Jasna Jablan i Suzana Inić 11:00 do 12:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole, djeca s posebnim potrebama
Otkriće termometra, Marina Čalogović 11:45 do 12:45 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Modeliranje Tunguske eksplozije, voditelj: Mario Poleto 12:00 do 13:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Komarci, mikroskop i Brijuni, voditelj: Tomislav Mašić 12:00 do 14:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5. i 6. razred osnovne škole
Radioaktivna otkrića i anegdote, voditelj: Krešimir Trontl FER i Fond za financiranje razgradnje NEK 13:00 do 14:15 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kemijsko poslijepodne – interaktivno predavanje s demonstracijskim pokusima, Tomislav Portada i Zvonimir Mlinarić 13:00 do 14:00 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće artemizinina – od tradicionalne kineske biljke do Nobelove nagrade, Marija Kindl i Biljana Blažeković 13:00 do 13:45 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
DNK – najsmotanija molekula u organizmu, Domagoj Kifer i Najda Selak 13:30 do 14:30 Velika dvorana Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Izdvojeno iz programa Da Vinci 14:15 do 15:00 Mala dvorana Film Opća populacija
Zvuk i zdravlje, Bernardica Bakula, Željka Kuljak, Josipa Bajan i učenice Škole za primalje 14:15 do 14:45 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
STEMcooking MakeyMakey Lab, voditelji: Ivana Fundurulić, Adriana Ivandić, Lea Radočaj, Nika Horvat, Donal Brennan, Peter Kyselica, Julio Calle Plata, Sara Rodriguez González, Thomas Bertschy i Lory Melin 14:30 do 17:00 Velika dvorana Radionica 2., 3. i 4. razred srednje škole
Mali pokus za veliko otkriće: otkrijte molekulu DNK u svojoj slini, voditeljice: Andrea Čeri i Angela Milanović 16:00 do 17:00 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Upoznajte se s bakterijama!, eSTUDENT, voditelji: Ana-Marija Genc, Karlo Ladović, Bruno Ačkar, Ružica Bajić, Nikolina Babić, Ana Habdelić, Nikolina Matković, Ines Kanja, Maja Ukalović, Ivana Jurić, Nicole Mesaroš, Mateja Miklečić i Klara Krmpotić 16:00 do 17:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće dijabetesa i inzulina, Sanja Jurmanović 16:00 do 17:00 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrića lijekova koja su promijenila svijet, Miranda Sertić 16:00 do 16:45 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
FabLab.hr: proizvodnja laserom – radionica digitalne proizvodnje, voditelji: Roberto Vdović, Kristina Škaler, Marko Stošić, Mateo Miličević, Bruno Alić i Maja Krištić 17:00 do 19:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tunguska eksplozija 1908. – 100 godina misterije, Tihomir Marjanac 17:15 do 18:15 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Zaviri u mikroskop i Foldoscope, eSTUDENT, voditelji: Ana-Marija Genc, Karlo Ladović, Bruno Ačkar, Ružica Bajić, Nikolina Babić, Ana Habdelić, Nikolina Matković, Ines Kanja, Maja Ukalović, Ivana Jurić, Nicole Mesaroš, Mateja Miklečić i Klara Krmpotić 17:30 do 19:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Slaganje modela molekula, voditelj: Nenad Raos 18:00 do 20:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Modeliranje Tunguske eksplozije, voditelj: Mario Poleto 18:00 do 19:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Greškama do otkrića – zašto je važno griješiti?, Predrag Pale 18:30 do 19:30 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Marulićev trg 20
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Franjo Hanaman, tvorac divnog novoga svjetla, Marija Kaštelan Macan 10:00 do 11:00 Klub nastavnika Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Hrvatski prirodoslovni muzej, Demetrova 1
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Meteoreisenfall von Hraschina ili naprosto Hrašćanski meteorit i njegov značaj, Dragan Bukovec i Biserka Radanović-Gužvica 10:00 do 17:00 Stalni postav Mineraloško petrografskih zbirki Prezentacija Opća populacija