Festival znanosti - Zagreb

Ponedjeljak, 16. travnja 2018.

Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Argentinska 5, Gajnice
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„14 godina Festivala znanosti u Susedgradu“ – izložba plakata svih dosadašnjih Festivala znanosti u Susedgradu 08:00 do 20:00 Predvorje Galerije „Idealni grad“ Izložba Opća populacija
Knjižnica Gajnice, Meksička 6
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
U zemlji dinosaura, autori su polaznici Dječjeg Vrtića Vrapče, Grupa Medo, pod vodstvom odgajateljice Snježane Meštrović 08:00 do 20:00 Izložba Opća populacija
Hokus-pokus u pučkoj školi 19. stoljeća, voditeljica: Ivana Dumbović Žužić 13:00 do 14:00 Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Geodetski fakultet, Kačićeva 26
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Izložba geodetskih instrumenata, autori: Đuro Barković, Mladen Zrinjski, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Izložba Opća populacija
Mjerenja geodetskim instrumentima, voditelji: Mladen Zrinjski, Đuro Barković, Sergej Baričević, Antonio Tupek, Marina Gudelj i Dorijan Radočaj 09:00 do 15:00 Dvorana br. 11, suteren Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Savska cesta 18

Zbog prostornih ograničenja u Tehničkome muzeju „Nikola Tesla“ za najave grupa, molimo, nazovite na telefon 01/4844 050; 01/4881 626 ili pošaljite e-poruku na: marijo.zrna@tmnt.hr.

Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića pisane baštine – izložba odabrane građe iz fondova hrvatskih muzejskih i galerijskih knjižnica, skupina autora: Komisija za muzejske i galerijske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Franjo Hanaman – izumitelj električne žarulje s volframovom niti – izložba Tehničkog Muzeja Nikola Tesla povodom 140. obljetnice rođenja F. Hanamana 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Mikroskopija, izložba u suradnji Biološkog odsjeka PMF-a i Hrvatskog mikroskopijskog društva, koordinator izložbe: Goran Kovačević 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Pomagala za pisanje Brailleova pisma, mala edukativna izložba Tifološkog muzeja, voditeljica programa: Nina Sivec 10:00 do 20:00 Velika dvorana Izložba Opća populacija
Otkrića u filateliji, izložba HDOFM 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Zelena biciklijada cikloknjižničara – izložba Zagrebačkoga knjižničarskog društva, Radna grupa ZKD Biciklisti 10:00 do 20:00 Stalni postav Izložba Opća populacija
U potrazi za izgubljenim vremenom, autori: Goran Jakšić, Ivana Francišković Olrom, Marina Trpčić, Luka Čorak 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Iz ciklusa meteoroloških otkrića – Kako je Hvar postao najsunčaniji hrvatski otok ‒ 160 godina meteorološke postaje Hvar, autor: Marko Vučetić, urednica: Kornelija Špoler Čanić 10:00 do 20:00 Predvorje Izložba Opća populacija
Meteorološko motrenje – meteorološka postaja Tehnički muzej „Nikola Tesla“, Ana Weissenberger 10:00 do 11:00 Dvorište Prezentacija predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Tko je odgovoran za velika otkrića? Sreća, znanje ili neka treća priča?, voditeljice: Ana Huđek i Ksenija Durgo 10:00 do 10:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Mali tečaj o šumskim požarima, voditelj: Matej Turk 10:00 do 10:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5. i 6. razred osnovne škole
Zanimljiva otkrića iz svjetskih šuma, voditeljice: Martina Đodan i Sanja Perić 10:30 do 11:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Razvoj naftne industrije, Borivoje Pašić i Igor Medved 10:30 do 11:30 Mala dvorana Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Prirodoslovna otkrića, voditeljice: Renata Brezinščak i Marijana Vuković 11:00 do 12:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Kako mjerimo dimenzije stabla?, voditelji: Elvis Paladinić i Danijela Ivanković 11:00 do 11:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Šumski štetnik gubar, voditelj: Boris Liović 11:30 do 12:00 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijmo kišu, tlo i iglice u šumi, voditeljice: Tamara Jakovljević i Renata Tubikanec „Procjena atmosferskog taloženja i razine ozona u mediteranskim šumskim ekosustavima“ (Projekt Hrvatske zaklade za znanost) voditeljica: dr. sc. Tamara Jakovljević 11:30 do 12:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Upotreba obnovljive geotermalne energije u Republici Hrvatskoj – sadašnje stanje i potencijali, Tomislav Kurevija 11:45 do 12:45 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nevjerojatne supermoći kukaca, voditelji: Ivan Lukić i Nikola Lacković 12:00 do 12:30 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Otkrij, zabavi se i objasni, voditelji: Dubravka Despoja, Sanja Martinko, Daliborka Pavić i učenici sedmih i osmih razreda OŠ Frana Galovića, OŠ Tituša Brezovačkog i OŠ Prečko 12:00 do 13:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
„Očuvanje genetskih resursa šumskog drveća u svjetlu klimatskih promjena“, projekt Hrvatske zaklade za znanost (2014. ‒ 2018.), voditelj projekta: dr. sc. Mladen Ivanković; voditeljice: Nevenka Ćelepirović i Marija Gradečki-Poštenjak 12:30 do 13:30 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nafta i plin – kako nastaju i kako ih tražimo, voditelj: David Rukavina 13:00 do 14:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Što se krije u dimu cigareta?, Anita Somborac Bačura 13:00 do 14:00 Mala dvorana Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrivanje uzročnika gljivičnih bolesti šumskog i urbanog drveća morfološkim i molekularnim metodama, Sanja Novak Agbaba i Nevenka Ćelepirović 13:30 do 14:30 Velika dvorana Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrivanje boja analitičkom kemijom, voditeljice: Mirta Čizmić i Magdalena Ondrušek 14:00 do 15:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole, djeca s posebnim potrebama
Izdvojeno iz programa Da Vinci 14:15 do 15:00 Mala dvorana Film Opća populacija
FabLab.hr: proizvodnja laserom – radionica digitalne proizvodnje, voditelji: Roberto Vdović, Kristina Škaler, Marko Stošić, Mateo Miličević, Bruno Alić i Maja Krištić 14:30 do 16:00 Velika dvorana Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrij iluziju – radionica iz fiziologije, voditelj: Alan Šućur 15:30 do 17:00 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
PEL – pokretni ekološki laboratorij za ispitivanje kvalitete zraka, Gordan Golja 15:30 do 17:30 Dvorište Prezentacija 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Povećanje iscrpka nafte upotrebom ugljikova dioksida, Ivan Smajla 16:00 do 16:30 Velika dvorana Prezentacija 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako mjeriti disanje – radionica iz fiziologije, voditelj: Tomislav Kelava 16:00 do 17:30 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Promet i transport – inovativni koncepti: jučer ‒ danas ‒ sutra, Sadko Mandžuka, Edouard Ivanjko, Pero Škorput, Hrvoje Pilko, Martin Gregurić i Krešimir Kušić 16:00 do 17:30 Mala dvorana Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
DNA fingerprinting – biološka radionica, voditelji: Nebojša Vujnović i Lucija Škara 16:00 do 17:30 Velika dvorana Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Slaganje modela molekula, voditelj: Nenad Raos 17:00 do 19:00 Velika dvorana Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Mumije iz leda – primjer Oetzija, Mislav Čavka 17:30 do 18:30 Velika dvorana Prezentacija 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Laboratorijske životinje i otkrića za koja su zaslužne, Darja Flegar 17:45 do 18:15 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće dvostruke uzvojnice deoksiribonukleinske kiseline, Sanja Dolanski Babić 18:15 do 18:45 Mala dvorana Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nastup pjevačkog zbora „Lege artis“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 20:00 do 21:00 Velika dvorana Protokol Opća populacija
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Pierottijeva 6
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Otkrivanje ugljikovodika mini potresima, voditelji: Josipa Kapuralić i Nataša Balaško 11:00 do 12:00 Radionica 2., 3. i 4. razred srednje škole
Podizanje kapljevine utiskivanjem plina, voditelji: Mario Jukić i Ante Budanko 12:30 do 13:30 Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Nanosvijet, voditelji: Carla Ključarić, Sven Mijić, Monika Miličević i Petar Mijić 14:15 do 15:00 Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Henry Darcy (1803. ‒ 1858.) i njegov zakon o tečenju podzemne vode, Jelena Parlov i Kristijan Posavec 15:30 do 17:00 Radionica, Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole