Festival znanosti - Osijek

Srijeda, 18. travnja 2018.

Filozofski fakultet, Lorenza Jägera 9, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkriće Australije i Novog Zelanda, Valentina Markasović, Petra Kolesarić, Sonja Erceg, Petra Sršić i Dubravka Božić Bogović 08:00 do 19:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti i građanstvo
Psiholozi nobelovci, Gorka Vuletić 08:00 do 19:00 Hodnik fakulteta Poster Učenici srednjih škola, studenti, zaposlenici Sveučilišta, građanstvo
Otkrijte značenja novih (sveza) riječi na primjerima iz animiranoga filma „Krš i lom“, Maja Glušac 08:00 do 19:00 Poster Studenti i zaposlenici fakulteta
Jezikom otkrivamo i interpretiramo – jezični krajobraz u javnom prostoru, Tanja Gradečak-Erdeljić, Jadranka Zlomislić i Barbara Kružić 08:00 do 19:00 Hodnik fakulteta Poster Studenti, građanstvo
OTKRIĆE PISMOVNIH ATOMA: ALEF – AZ – ALKAR, Milica Lukić i Vera Blažević Krezić 08:00 do 19:00 Izložbeni prostor na drugome katu (ispred Svečane dvorane) Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće nove riječi, Ana Mikić Čolić 08:00 do 19:00 Poster Studenti i zaposlenici fakulteta
Eksperimentalni roman, Jakov Sabljić i Tina Varga Oswald 08:00 do 19:00 Poster Studenti
Otkriće tiskarskog stroja, Jakov Sabljić i Tina Varga Oswald 08:00 do 19:00 Poster Studenti
Misteriozna otkrića kriptografije, Ana Papić 08:00 do 19:00 Poster Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića prirodom inspiriranih optimizacijskih algoritama, Anita Papić, Jelena Duvančić i Pia Margić 08:00 do 19:00 Poster Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Nenasilje – otkriće „neke nove“ djece, Renata Jukić, Emanuela Ham i Iskra Jukić 12:00 do 12:45 Predavaonica 32 Radionica Učenici osnovnih škola
Otkrijte male tajne kvalitetne pripreme životopisa!, Ana Jakopec, Valentina Galinec i Dora Voloder* 12:00 do 13:30 P42 Radionica Opća populacija
Teorijska revolucija 1968. i otkriće intertekstualnosti, Kristina Peternai Andrić 12:00 do 12:45 Predavaonica Predavanje Opća populacija
Kako otkriti nevjerodostojne izvore informacija na webu?, Snježana Stanarević Katavić, Tea Miličević i Ana Marija Neretljak 12:00 do 12:45 Učionica 16 Radionica Učenici 3. i 4. razreda srednjih škola, te studenti preddiplomskih studija
Austrijski dvorac Rothenthurn i baština valpovačkih vlastelina u svjetlu novih otkrića - predavanje u organizaciji Austrijskog kulturnog foruma, Jasminka Najcer Sabljak i Stephanie Jug 13:00 do 14:00 Predavanje Opća populacija
„Zašto slini taj pas? – uloga otkrića u edukaciji studenata psihologije“, Daniela Šincek, Ivana Marčinko, Jasmina Tomašić Humer i Ivana Duvnjak 18:00 do 19:00 Svečana dvorana (P60) Tribina Srednjoškolci, osobito maturanti osječkih srednjih škola kojima se želi približiti način studiranja psihologije kao znanstvene discipline
Odjel za kulturologiju, Trg Svetog Trojstva 3, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrivanje nevidljivoga: izbor plakata iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Jelena Mihnjak, Valentina Stantić, Manuela Polak i Ivan Roth 08:00 do 19:00 I. kat Izložba Svi zainteresirani (umjetnici i djelatnici u kulturi; učenici, studenti, doktorandi, znanstvenici i ostali zainteresirani)
Otkrivanje novomedijskih univerzuma: Kako i zašto Facebook 'gubi' mlade, Snježana Barić-Šelmić i Tomislav Levak 14:00 do 14:45 Predavaonica P7 Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Kneza Trpimira 2B, HR-31000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Blockchain – otkriće ili izum?, Ivana Hartmann Tolić, Marina Peko, Petra Đurović 09:00 do 18:00 Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće tranzistora i njegova upotreba u digitalnoj elektronici, Matej Horvat, Tomislav Matić 09:00 do 18:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Teslini izmjenični motori, Vedrana Jerković Štil, Željko Špoljarić 10:00 do 10:45 Laboratorij za električne strojeve i pogone Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrića Nikole Tesle, Luka Šarić, Tomislav Keser 11:00 do 11:45 Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Odjel za kemiju, Cara Hadrijana 8/A – Campus, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Kako otkriti starost otisaka prstiju, Sivija Šafranko 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Datiranje organskih materijala, Marinela Varaždinac 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće antibiotika, Monika Šoltić i Matija Vladika 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Cedevita, Klara Štingl i Rea Miletić 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrij tko sam!?!, Mateja Hajduković, Martina Horvat, Antonija Poplašen i Ana Plasajec 10:00 do 10:30 L4 Radionica Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Te lude sedamdesete, Laura Kanis i Dalibor Tatar 12:00 do 12:45 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Spektrofotometar DIY – princip rada i primjena, Silvija Šafranko i Pavo Živković 12:45 do 13:30 P3 Radionica Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Djeluju li kreme protiv bora?, Ana Matijević i Ana Amić 13:30 do 14:15 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Priča o vodiku, Milan Pajičić i Đurđevka Pecikozić 14:15 do 15:00 P3 Predavanje Učenici osnovnih i srednjih škola
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Franje Kuhača 20, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Tajna sastava jedne od najsavršenijih hrana iz prirode, Blanka Bilić Rajs 09:00 do 09:45 Vijećnica Predavanje Opća populacija
Kako otkriti biljku pod stresom, Tihana Marček 09:30 do 10:15 Vijećnica Predavanje Opća populacija
Otkrivamo kakvu vodu pijete, Koranu Cindrić i Marija Nuić 10:00 do 10:20 Vijećnica Predavanje Opća populacija
Otkrića su uvijek usmjeravala razvoj čovječanstva, ali čovjek svakodnevno otkriva nešto novo, Jovica Hardi 10:30 do 11:15 Vijećnica Predavanje Opća populacija
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Ulica cara Hadrijana 10d, CAMPUS Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Riječ po riječ: kako dijete usvaja jezik?, Ivana Trtanj i Tijana Borovac 09:00 do 10:00 Učionica 22 Radionica Opća populacija
Otkrića u trenutcima svakodnevice, Bruno Golemac 10:00 do 18:00 Nastavna zgrada, 1. kat Izložba fotografija Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića u ekologiji, Viktorija Baričević, Željko Popović i Irella Bogut 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
10 otkrića koja su se dogodila slučajno, Aurela Štebih, Irella Bogut i Željko Popović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
10 otkrića koja će oblikovati budućnost, Sanja Salopek, Irella Bogut i Željko Popović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Morska otkrića, Sanja Salopek, Irella Bogut, Željko Popović i Vladimir Filipović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Kako je otkrivan svijet?, Aurela Štebih, Željko Popović i Irella Bogut 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Eksperimenti u psihologiji i otkrića o ljudskom ponašanju, osjećanju i mišljenju, Željko Rački 10:00 do 18:00 Nastavna zgrada Poster Studenti
Inovacije hrvatskih izumitelja, Nikolina Milanović, Ljubica Nedić i Zvjezdana Sikra-Golemac 10:00 do 18:00 Upravna zgrada, prizemlje Izložba knjiga Učenici osnovnih škola, studenti
„Otkriće“ klavira: Bartolomeo Christofori, Ana Popović i Domagoj Maras 10:00 do 10:45 Svečana dvorana Predavanje Opća populacija
Šifriranje poruka, Ružica Kolar-Šuper i Kristina Gradištanac 14:00 do 14:45 Radionica Opća populacija
Pravni fakultet, Stjepana Radića 13, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
(Be) INSPIRED: inovativno studiranje izbjegličkog i migracijskog prava „online“, Helga Špadina 10:00 do 18:00 Instalacija Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Pametni gradovi – potreba implementacije novih transportnih otkrića, Aleksandra Vasilj 13:00 do 13:45 Cara Hadrijana 8a, dvorana br. 3 Predavanje Opća populacija
Otkriće alternativnih goriva i njihov utjecaj na promet i okoliš, Biljana Činčurak Erceg 14:00 do 14:45 Cara Hadrijana 8a, dvorana br. 3 Predavanje Opća populacija
Otkrivanje EU izvora – pretraživanje pravnih izvora i baza podataka EU, Dunja Dujić 17:00 do 18:45 Radićeva 17, Informatička učionica Radionica Opća populacija
Ekonomski fakultet, Gajev trg 7, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Paleta: Komad drveta koji je promijenio svijet, Davor Dujak i Jelena Franjković 10:00 do 18:00 Aula glagoljice Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
OŠ Ljudevita Gaja – Područna škola Sarvaš, Osječka 51, Sarvaš, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Inovacije hrvatskih izumitelja, Nikolina Milanović, Ljubica Nedić i Zvjezdana Sikra-Golemac 10:00 do 18:00 Središnji školski hol Izložba knjiga Učenici osnovnih škola, studenti
Građevinski fakultet, Vladimira Preloga 3, CAMPUS Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Eksplozija – opasnost otkrića, Hrvoje Draganić i Damir Varevac 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Ciljana publika svih uzrasta - predškolska djeca, učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrivanje dvorca Prandau-Mailath u Donjem Miholjcu, Dino Obradović i Tomislav Brusač 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Inovativnost u građevinarstvu, Mario Jeleč i Kristina Strukar 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Učenici osnovnih škola (5. - 8. razred), učenici srednjih škola
Gradim cestu – otkrijem ulicu!, Zlata Dolaček-Alduk, Dina Stober, Sanja Dimter i Tino Leleković 10:00 do 12:00 Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Svakodnevna otkrića gubitaka – put kontinuiranog napredovanja malim koracima, Držislav Vidaković 14:00 do 15:00 Radionica Opća populacija
I. gimnazija Osijek, Županijska 4, Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
LAVA LAMPA, Dragica Predrijevac, Snježana Novaković i Rebeka Kalazić 10:00 do 12:00 Radionica predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, građanstvo
VULKANI – elektrane budućnosti, Dragica Predrijevac, Snježana Novaković i Rebeka Kalazić 10:00 do 12:00 Radionica Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Trg Ivane Brlić-Mažuranić 2, Slavonski Brod
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Od parnog stroja do pametnih tvornica, Gordana Zeba i Mirjana Čičak 10:00 do 12:00 Predvorje Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Pogled u budućnost – Alan Turing, Mirjana Čičak i Gordana Zeba 10:00 do 12:00 Predvorje Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Izum, ubojica svog izumitelja, Ivan Grgić, Dubravko Šotola i Vjekoslav Šimunović 10:00 do 15:00 Poster Učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića bez kojih svijet ne bi bio isti kao danas, Pejo Konjatić i Mirko Karakašić 10:00 do 12:00 Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Leibniz-Newton calculus controversy – Kako je nastao integral?, Sara Havrlišan i Štefanija Klarić 10:00 do 15:00 Poster Studenti, građanstvo
Dječji vrtić Jelenko, Vijenac Ivana Meštrovića 7, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Prirodno pročišćavanje vode, Nika Pavlović i Terezija Berlančić 10:00 do 11:00 Radionica Predškolska djeca
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Crkvena 21, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Fizički trening u fizikalnoj medicini, Marinko Žulj, Dorotea Bedeković, Marko Boban, Jelena Jakab, Nikola Volarić, Ivica Fotez, Damir Šebo i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica studija fizioterapije, Orahovica, Bana J. Jelačića 19a Poster Opća populacija, učenici srednjih škola
Kardiološka rehabilitacija – osnovna načela, Marinko Žulj, Ivan Veber, Marko Boban, Jelena Jakab i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica studija fizioterapije, Orahovica, Bana J. Jelačića 19a Poster Opća populacija
Fizikalna medicina i rehabilitacija – osnovna načela, Marinko Žulj, Meri Reili, Marko Boban, Jelena Jakab, Damir Lenz, Hrvoje Šimić i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica studija fizioterapije, Orahovica, Bana J. Jelačića 19a Poster Opća populacija, učenici srednjih škola
Pilates u fizikalnoj rehabilitaciji, Marinko Žulj, Sandra Bublić, Marko Boban, Jelena Jakab, Damir Šebo i Aleksandar Včev 10:00 do 18:00 Predavaonica studija fizioterapije, Orahovica, Bana J. Jelačića 19a Poster Opća populacija
OŠ Retfala, Kapelska 51a, Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Istražujemo otkrića, Lidija Kuštro, Ivana Dolaček, Vlatka Šalić Dujmić i Tomislava Jukić 10:00 do 14:00 Izložba predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Psihološko savjetovalište za studente, Cara Hadrijana 10 c, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Otkrij kako misliti pozitivnije, Ana Kurtović, Ana Babić Čikeš i Lara Cakić 11:00 do 11:45 Radionica Opća populacija
OŠ Franje Krežme, Školska ul. 3, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Deutsche Stars, Melita Aleksa Varga i Ana Keglević 11:40 do 12:25 Učionica 7. b. razreda, 2. kat Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Prosvjetno-kulturni centar Mađara u Republici Hrvatskoj, Drinska ulica 12, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Kroz bespuća interneta: OTKRIĆA putem principa informacijskog pretraživanja, Kristina Feldvari, Endrina Eskić i Ivana Ćosić 12:20 do 13:05 Informatička učionica, prizemlje Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kroz bespuća interneta: OTKRIĆA putem principa informacijskog pretraživanja, Kristina Feldvari 13:05 do 13:30 Informatička učionica, prizemlje Poster 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
OŠ „Luka Botić“, Omladinska ul. 4, 31 401, Viškovci
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Rosetta Stone, Ivana Čizmar 12:30 do 13:15 Učionica 4 Predavanje Učenici osnovnih škola
Odjel za fiziku, Gajev trg 6, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Totalno drugačiji od drugih, Ivana Štibi, Igor Miklavčić i studenti diplomskog studija fizike (2–4 studenta) 13:00 do 14:00 Predavaonica 68 Radionica Maturanti: gimnazije, tehničke škole
Totalno drukčiji od drugih, Ivana Štibi, Igor Miklavčić i studenti diplomskog studija fizike (2–4 studenta) 13:00 do 14:00 Predavaonica 68 Radionica Maturanti: gimnazije, tehničke škole
OŠ Jagode Truhelke, Crkvena ul. 23, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrića u dječjoj književnosti, Dragica Dragun i Klaudija Hogl 14:00 do 14:45 Predavaonica Radionica Učenici osnovnih škola
Dom za djecu Klasje, Ružina ul. 32, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Tko kaže da kemija nije zanimljiva?, Ana Amić, Laura Kanis i Dalibor Tatar 16:30 do 17:15 Centar za pružanje usluga u zajednici Klasje Radionica Učenici nižih razreda osnovne škole
Odjel za biologiju, Ulica cara Hadrijana 8A, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkriće fotosinteze, Kristina Košić 17:00 do 17:45 Predavaonica 201 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti
Gradska vijećnica Nova Gradiška, Trg Kralja Tomislava 1
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Cijepljenje, Štefica Mikšić, Mirjana Raguž, Ljiljana Medved, Ivana Ordanić, Ena Macanga, Mirta Baričević-Suda i Filip Đurasek 18:00 do 19:00 Tribina Građanstvo, studenti, učenici srednjih škola
Institut za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II“, Vikarijat Osijek, Ul. Josipa Jurja Strossmayera 58, 31 000, Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
BAŠĆANSKE PLOČE OBRÊTENIE, Milica Lukić i Vera Blažević Krezić 18:00 do 18:45 Predavanje Učenici srednjih škola, nastavnici srednjih i osnovnih škola, studenti hrvatskoga jezika i književnosti, povijesti, teologije, kulturologije, umjetnosti, matematike, građanstvo