Festival znanosti - Osijek

Utorak, 17. travnja 2018.

Filozofski fakultet, Lorenza Jägera 9, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkriće Australije i Novog Zelanda, Valentina Markasović, Petra Kolesarić, Sonja Erceg, Petra Sršić i Dubravka Božić Bogović 08:00 do 19:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti i građanstvo
Psiholozi nobelovci, Gorka Vuletić 08:00 do 19:00 Hodnik fakulteta Poster Učenici srednjih škola, studenti, zaposlenici Sveučilišta, građanstvo
Otkrijte značenja novih (sveza) riječi na primjerima iz animiranoga filma „Krš i lom“, Maja Glušac 08:00 do 19:00 Poster Studenti i zaposlenici fakulteta
Jezikom otkrivamo i interpretiramo – jezični krajobraz u javnom prostoru, Tanja Gradečak-Erdeljić, Jadranka Zlomislić i Barbara Kružić 08:00 do 19:00 Hodnik fakulteta Poster Studenti, građanstvo
OTKRIĆE PISMOVNIH ATOMA: ALEF – AZ – ALKAR, Milica Lukić i Vera Blažević Krezić 08:00 do 19:00 Izložbeni prostor na drugome katu (ispred Svečane dvorane) Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće nove riječi, Ana Mikić Čolić 08:00 do 19:00 Poster Studenti i zaposlenici fakulteta
Eksperimentalni roman, Jakov Sabljić i Tina Varga Oswald 08:00 do 19:00 Poster Studenti
Otkriće tiskarskog stroja, Jakov Sabljić i Tina Varga Oswald 08:00 do 19:00 Poster Studenti
Misteriozna otkrića kriptografije, Ana Papić 08:00 do 19:00 Poster Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića prirodom inspiriranih optimizacijskih algoritama, Anita Papić, Jelena Duvančić i Pia Margić 08:00 do 19:00 Poster Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Kako se otkrivaju centri u mozgu važni za ličnost, Dino Krupić 14:00 do 14:45 Soba 25 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Odjel za kulturologiju, Trg Svetog Trojstva 3, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Otkrivanje nevidljivoga: izbor plakata iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Jelena Mihnjak, Valentina Stantić, Manuela Polak i Ivan Roth 08:00 do 19:00 I. kat Izložba Svi zainteresirani (umjetnici i djelatnici u kulturi; učenici, studenti, doktorandi, znanstvenici i ostali zainteresirani)
Odjel za kemiju, Cara Hadrijana 8/A – Campus, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Te lude sedamdesete, Laura Kanis i Dalibor Tatar 08:30 do 09:15 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Kako otkriti starost otisaka prstiju, Sivija Šafranko 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Datiranje organskih materijala, Marinela Varaždinac 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće antibiotika, Monika Šoltić i Matija Vladika 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Cedevita, Klara Štingl i Rea Miletić 09:00 do 16:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Može li se ponoviti slučaj Talidomid?, Mirna Bjelić 09:15 do 10:00 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti
Tvornica čokolade, Matej Đurković, Josipa Lovrić i Mirna Bjelić 10:00 do 10:45 P3 Radionica Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola
Kemija u svakodnevnom životu, Ana Amić, Ana Matijašević i Maja Karnaš 10:30 do 11:15 L4 Radionica Učenici viših razreda osnovne škole
Znate li što pijete?, Ana Plasajec i Martina Horvat 10:45 do 11:15 P3 Predavanje Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Smiju li pušači piti kavu?, Martina Horvat i Antonija Poplašen 11:15 do 11:45 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Parfemi – božanstveni mirisi ili potencijalni ubojice?, Antonija Poplašen i Martina Horvat 11:45 do 12:15 P3 Predavanje Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
OŠ „Fran Krsto Frankopan“, Frankopanska 64, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Stvaralaštvo Franje Krežme kao doprinos „Europskoj godini kulturne baštine 2018.“, Jasna Šulentić Begić, Andreja Jandrok-Škugor, Valentina Šmitpeter i Jelena Pušić 08:50 do 09:35 Učionica Glazbene kulture Radionica 5. i 6. razred osnovne škole
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Kneza Trpimira 2B, HR-31000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Blockchain – otkriće ili izum?, Ivana Hartmann Tolić, Marina Peko, Petra Đurović 09:00 do 18:00 Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkriće tranzistora i njegova upotreba u digitalnoj elektronici, Matej Horvat, Tomislav Matić 09:00 do 18:00 Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Eureka! Think like a proton and stay positive, Yvonne Liermann-Zeljak, Dragana Božić Lenard, Ivanka Ferčec 12:00 do 12:45 Učionica 0-31 Radionica 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Pravni fakultet, Stjepana Radića 13, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
EU kutak za djecu, Dunja Dujić 09:00 do 09:45 Informatička učionica Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
(Be) INSPIRED: inovativno studiranje izbjegličkog i migracijskog prava „online“, Helga Špadina 10:00 do 18:00 Instalacija Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića po pitanju kvalitete prehrambenih proizvoda na tržištu u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji te što možemo otkriti o prehrambenim proizvodima prema podacima i oznakama navedenima na njima, Ivica Pavić 13:00 do 14:00 Dvorana 1 Predavanje Opća populacija
Rimsko otkriće zaštite potrošača, Marko Sukačić 17:00 do 17:45 Dvorana 2 Predavanje Opća populacija
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Franje Kuhača 20, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Zaviri u nevidljivi svijet, Dijana Podravac i Lidija Dujmović 09:00 do 15:00 Radionica Opća populacija
Otkrijte bogatstvo prirodnog tekućeg zlata, Tihomir Moslavac i Daniela Paulik 09:00 do 17:00 Laboratorij za tehnologiju ulja i masti Radionica Opća populacija
Čudotvorni laboratorij biljne kozmetike – otkrijte tajnu ljepote, Ana-Marija Cikoš, Stela Jokić, Josipa Grgić, Matea Liška, Tamara Radanović i Mirjana Romić 09:00 do 17:00 Laboratorij Zavoda za procesno inženjerstvo Radionica Opća populacija
Otkrijte elemente periodnog sustava, Ivana Ivić, Gordana Šelo, Maja Ižaković, Jelena Panak Balentić, Ema Salopek, Željka Raguž, Kristina Kelemen i Martina Bobek 09:00 do 17:00 Laboratorij za tehnologiju vina Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Otkrijmo važnost voća i povrća i u kemiji!, Martina Jakovljević i Mario Komar 09:00 do 17:00 Laboratorij za kemiju i ekologiju Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Otkrivanje moći osjetila, Ivana Flanjak, Ivana Križić, Ana Soldić i Ilijana Vukadin 09:00 do 17:00 Laboratorij za senzorske analize Radionica 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće boja u hrani, Tihomir Kovač, Ivana Tomac i Ante Lončarić 09:00 do 17:00 Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijte što sve sendvič vidi tijekom probave, Bojan Šarkanj i Biljana Crevar i studenti (17) 09:00 do 17:00 Hodnik Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
Otkrića adsorpcijskih izotermi u procesu adsorpcije, Petra Matić 09:00 do 17:00 Poster 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkriće boja u voću i povrću, Ante Lončarić, Ivana Tomac i Tihomir Kovač 09:00 do 17:00 Poster 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Ulica cara Hadrijana 10d, CAMPUS Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Tko je napravio raketu?, Maja Brust Nemet, Željko Popović, Maja Alaber, Josip Odobašić, Dijana Trajanovski, Žana Kajinić, Antonija Bekić, Vesna Mihalik Vidaček i Snježana Ivković 09:30 do 11:00 Laboratorij Fakulteta, 1 kat Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Otkrića u trenutcima svakodnevice, Bruno Golemac 10:00 do 18:00 Nastavna zgrada, 1. kat Izložba fotografija Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića u ekologiji, Viktorija Baričević, Željko Popović i Irella Bogut 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
10 otkrića koja su se dogodila slučajno, Aurela Štebih, Irella Bogut i Željko Popović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
10 otkrića koja će oblikovati budućnost, Sanja Salopek, Irella Bogut i Željko Popović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Morska otkrića, Sanja Salopek, Irella Bogut, Željko Popović i Vladimir Filipović 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Kako je otkrivan svijet?, Aurela Štebih, Željko Popović i Irella Bogut 10:00 do 18:00 Izložbeni prostor, 1. kat Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Eksperimenti u psihologiji i otkrića o ljudskom ponašanju, osjećanju i mišljenju, Željko Rački 10:00 do 18:00 Nastavna zgrada Poster Studenti
Inovacije hrvatskih izumitelja, Nikolina Milanović, Ljubica Nedić i Zvjezdana Sikra-Golemac 10:00 do 18:00 Upravna zgrada, prizemlje Izložba knjiga Učenici osnovnih škola, studenti
Kako nam jezik otkriva tajne uma?, Ivana Moritz, Ivana Marinić i Ksenija Benčina 10:00 do 10:45 Učionica 1 Radionica Opća populacija
Kako čuvamo planetu Zemlju?, Karolina Dobi Barišić, Branka Dimić, Mladena Škvorc, Antonia Szep, Petra Bučević, Katarina Kosić, Ivana Sabljak, Sanja Počuča, Tihana Sabo, Ana Juretić, Karmen Čulig i Petra Brezovac 10:00 do 10:45 Predavaonica br. 2 Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Kratki pregled najvećih mitova o GMO-u, Ivica Kelam 10:30 do 11:15 Dvorana 31 Predavanje Opća populacija
Otkrij čari programiranja!, Ivana Đurđević Babić, Katarina Vicić i Dajana Sabolić* 16:00 do 16:45 Učionica br. 2 Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Ekonomski fakultet, Gajev trg 7, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Paleta: Komad drveta koji je promijenio svijet, Davor Dujak i Jelena Franjković 10:00 do 18:00 Aula glagoljice Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Pravilo 72, Dražen Koški 10:00 do 10:45 Dvorana 4 Predavanje 2.,3. i 4. razred srednje škole, studenti i građanstvo
Ja sam budućnost – da li ti se sviđam?, Petra Mezulić Juric, Tihana Koprivnjak, Ivona Adrić, Karla Bilandžić i Marina Stanić 11:00 do 11:45 Dvorana 10 Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Otkrijte U–faktor: kako postati (i ostati) nezamjenjiv, Ljerka Sedlan König 12:00 do 12:30 Dvorana 10 Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Kako otkriti i prepoznati krivotvoreni i falsificirani novac, Hrvoje Serdarušić, Mladen Pancić i Ivan Miškulin 14:00 do 14:45 Dvorana 10 Radionica učenici srednjih škola, studenti i građanstvo
Politika štednje – „preskupo“ otkriće?, Dina Liović, Dražen Novaković i Ivana Unukić 16:30 do 17:15 Dvorana 13 Predavanje Opća populacija
OŠ Ljudevita Gaja – Područna škola Sarvaš, Osječka 51, Sarvaš, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Inovacije hrvatskih izumitelja, Nikolina Milanović, Ljubica Nedić i Zvjezdana Sikra-Golemac 10:00 do 18:00 Središnji školski hol Izložba knjiga Učenici osnovnih škola, studenti
Građevinski fakultet, Vladimira Preloga 3, CAMPUS Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Eksplozija – opasnost otkrića, Hrvoje Draganić i Damir Varevac 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Ciljana publika svih uzrasta - predškolska djeca, učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrivanje dvorca Prandau-Mailath u Donjem Miholjcu, Dino Obradović i Tomislav Brusač 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Inovativnost u građevinarstvu, Mario Jeleč i Kristina Strukar 10:00 do 18:00 Hol fakulteta Poster Učenici osnovnih škola (5. - 8. razred), učenici srednjih škola
KULtura po gradu, Mirta Bijuković Maršić, Dina Stober, Margareta Turkalj Podmanicki i Dina Koprolčec 10:30 do 11:15 Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Upravljanje održivom gradnjom – otkrića i izazovi, Saša Marenjak 11:00 do 11:45 Predavanje 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Trg Ivane Brlić-Mažuranić 2, Slavonski Brod
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Od parnog stroja do pametnih tvornica, Gordana Zeba i Mirjana Čičak 10:00 do 12:00 Predvorje Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Pogled u budućnost – Alan Turing, Mirjana Čičak i Gordana Zeba 10:00 do 12:00 Predvorje Poster Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti
Izum, ubojica svog izumitelja, Ivan Grgić, Dubravko Šotola i Vjekoslav Šimunović 10:00 do 15:00 Poster Učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, građanstvo
Otkrića bez kojih svijet ne bi bio isti kao danas, Pejo Konjatić i Mirko Karakašić 10:00 do 12:00 Poster Učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Leibniz-Newton calculus controversy – Kako je nastao integral?, Sara Havrlišan i Štefanija Klarić 10:00 do 15:00 Poster Studenti, građanstvo
Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, Europska avenija 24, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Leteći čovjek, Suzana Biglbauer, Melita Nađ i Manuela Polak 10:00 do 10:45 Odjel za rad s djecom i mladima Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Gundulićeva 20, Slavonski Brod
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
„Otkriće“ klavira: Bartolomeo Christofori, Ana Popović i Domagoj Maras 10:45 do 11:30 Dvorana Dragutin Tadijanović (Slavonski Brod) Predavanje 2., 3. i 4. razred srednje škole
Radio UNIOS, na 107,8 MHz
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Filozofski u eteru (emisija o ljudima i događajima na Filozofskom fakultetu u Osijeku), tema: Otkrića u društvenim i humanističkim znanostima, Jakov Sabljić i Amra Hodžić 11:00 do 11:30 Radijska emisija Učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, znanstvenici, građanstvo
OŠ Grigor Vitez, Korčulanska ul. 1, 31 000 Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
Otkrivanje jezika otkrivanjem slika, Višnja Pavičić Takač, Ivana Kirin, Petra Lang i Dejana Šijan Tomić 11:30 do 12:15 Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole
OŠ Tenja, Svete Ane 2, 31 207 Tenja
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Pismo i izumi koji su ga proslavili, Snježana Glavaš 11:30 do 12:30 Učionica 1.a Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
MAGNETI – otkriće i uporaba u svakodnevnom životu, Valentina Vojnović 11:30 do 12:30 Učionica 1.b razreda Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Razvoj prometnih sredstava, Andreja Zelić 11:30 do 12:30 Učionica 3.a razreda Radionica predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Odjel za fiziku, Gajev trg 6, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Veliki prasak – najvažnije znanstveno otkriće svih vremena i zašto ga moramo poznavati, Dario Hrupec 14:30 do 15:15 Predavaonica 60 Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole, djeca s posebnim potrebama, za ostalu javnost
Veliki prasak – najvažnije znanstveno otkriće svih vremena i zašto ga moramo poznavati, Dario Hrupec 15:30 do 16:15 Predavaonica 60 Predavanje predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole, 5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole, djeca s posebnim potrebama, za ostalu javnost
I. gimnazija Osijek, Županijska 4, Osijek
Naziv Vrijeme Vrsta događaja Publika
LAVA LAMPA, Dragica Predrijevac, Snježana Novaković i Rebeka Kalazić 16:00 do 18:00 Radionica predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, građanstvo
VULKANI – elektrane budućnosti, Dragica Predrijevac, Snježana Novaković i Rebeka Kalazić 16:00 do 18:00 Radionica Predškolska djeca, učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola, studenti, građanstvo
Odjel za biologiju, Ulica cara Hadrijana 8A, Osijek
Naziv Vrijeme Prostorija Vrsta događaja Publika
Revolucija u molekularnoj biologiji: CRISPR-Cas9metoda, Nikolina Vuković 17:00 do 17:45 P201 Predavanje 7. i 8. razred osnovne škole, 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole